Kadınlar Sitesi

8 Adımda Diyetsiz Kilo Vermek Mümkün

8 Adımda Diyetsiz Kilo Vermek Mümkün

Kilo problemi kadın erkek, genç yaşlı demeden herkesin sorunu. Bir yandan sağlığımızı korumak, diğer yandan fit görünerek kendimizi iyi hissetmek için girdiğimiz bu yolda engellere takılır, motivasyonumuzu kaybederiz. Amacınız sağlıklı kilo vermek ve yaşam kalitenizi yükseltmek ise önerilerimizi dikkate alın.

Gıda etiketlerini okuyun
Market alışverişlerinizi yaparken tüm gıdaların kalori bilgilerini okuyun. Bu size nerde durmanız gerektiği alışkanlığını kazandıracak.

Programlı alışveriş
Alışveriş listesi yaparken diyetisyeninizle hazırladığınız menülerde hangi gıdalara ne kadar ihtiyacınız olduğunu not ederek liste hazırlayın. Mutlaka bu listeyle ve tok karına alışverişe gidin. Bu listenin dışında abur cubur ve şekerli içecekler almadan eve dönmeye dikkat edin.

blankEvde yemek yapmak
Kilo almamızın başlıca nedeni zamansızlıktan yemek yapamamak ve hazır gıdalara yönelmek. Bu yüzden evde yemek yapmaya özen gösterin.

Ara öğünlerden kaçmayın
Açlık şekerini dengede tutabilmek için bir elma, birkaç ceviz, badem, bir kuru kayısı ile 3 saatlik aralarla ara öğün tüketmek metabolizmanızı canlandıracağı gibi açlık krizine girmenizi de önleyecektir.

Bardağınız daima su ile dolu olmalı
Günde 8 bardak su ödem atmanıza, susuzluk ihtiyacını önlemeye, tokluk hissi yaratmaya ayrıca sindirimi kolaylaştırarak yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Öğün atlamaktan vazgeçin.
Öğün atlamak açlık krizine ve bir sonraki öğünde çok daha fazla kalori almanıza yol açar. Ayrıca metabolizma hızınız düşer ve kan şekeriniz de düşeceğinden tatlı isteği baş gösterebilir.

Kıpırdayın
Hareket etmek zayıflamayı hızlandırmak daha da önemlisi verilen kiloyu koruyabilmek için önemlidir. Aldığımız enerji harcadığımız enerjiye eşit olursa tartının ibresi değişmez. Az kalori, bol hareket kilo vermenin matematiksel ifadesidir.

Yediklerinizi not alın
Diyet yaptığımız süre boyunca bir günce tutmak otokontrol sistemi kurmanıza yarar. Ayrıca kontrollerinizde diyetisyeninizle hata yapıp yapmadığınızı değerlendirmenize olanak verir.

Lifli gıdalar ve tahılları arttırın
Kuru fasulye, mercimek gibi tahıllar ile bol lifli meyve ve sebzeler tokluk hissi vermelerinin yanında vitamin deposu görevi de görmektedir.

Porsiyonlara dikkat
Porsiyon küçültmek kontrollü beslenmenizi sağlar. Aslında porsiyon küçültmek diyet yapmadan her istediğinizi daha az yiyerek zayıflamayı başlatır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ