Kadınlar Sitesi

65 yıldır ‘çelik çiğerle’ yaşıyor

65 yıldır ‘çelik çiğerle’ yaşıyor

70 yaşındaki Paul Alexander, geçirdiği çocuk felcinin ardından 65 yıldır ‘çelik ciğere’ mahkûm yaşıyor. Alexander, ekipman üreticilerinin ve sigorta firmalarının 2015’te bakım kapsamından çıkarttıkları çelik ciğerinin çalışır durumda kalması için otomobil tamircilerine güveniyor.

blank

ABD’de ortaya çıkan son çocuk felci salgını sırasında hastalığa yakalanan Paul Alexander’ın neredeyse ömrünün tamamını içinde geçirdiği hava geçirmez cihaz, hastanın boyun çevresini sıkarak ciğerlerine oksijen çekmesine yetecek kadar bir vakum oluşmasını sağlıyor.

blank

CİHAZSIZ NEFES ALAMIYOR

Cihaz düzgün çalışmadığında yaşlı adamın nefes alması imkansız hale geliyor. Alexander, çelik ciğer içerisinde yaşadıklarını, video paylaşım sitesi Youtube’a yüklediği videolarda anlatıyor.

blank

NBC kanalına röportaj veren Alexander, “Bazı insanlar demir ciğere girmektense ölsem daha iyi düşündüler. Hiç de öyle değil. Nefes alamıyorsan, yoksun. İçeri ilk girdiğimde çok rahatladım. Nefes almadığınız zaman çok korkunç” diye konuştu.

blank

Çocuk felci hastalığı, 1979’da geliştirilen aşı sayesinde ortadan kaldırılmıştı. Alexander, günümüzde hastalık yüzünden felç geçiren ve hayatta kalmak için çelik ciğere muhtaç olan bir avuç insandan biri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ