Kadınlar Sitesi

Zamanında 10 Liraya Aldığı Kâseyi Bakın Bugün Kaç Paraya Sattı.

Zamanında 10 Liraya Aldığı Kâseyi Bakın Bugün Kaç Paraya Sattı.

Her kelepircinin hayali bit pazarından aldığı ucuz bir malı yıllar sonra yüksek bir fiyata satmaktır. İşe yeni başlayanlar için zor olsa da bu işle uğraşan uzman kişiler için yüksek fiyatlarda satış yapmak işten bile değil. New York’taki ailenin hikayesini duyduğumda önce çok şaşırdım sonra çok sevindim. Aile, 2007 yılında sadece 10 TL’ye (3 dolar ) hiç tereddüt etmeden bir kâse aldı.

blank

Varlığını unuttukları kâsenin yıllar sonra ederini duyunca kolları sıvadılar. New York’taki bir aile (İsimlerinin verilmesini istemiyorlar) yıllar önce sadece 10 TL’ye ileride pahalıya satabileceklerini düşündükleri bir kâse aldılar.

blank

Aile, kâseyi bir kenara koydu ve yıllar geçtikte varlığını unuttu. Bir süre sonra kâseyi tekrardan hatırladılar ve piyasa değerini öğrenmek için bir profesyonel ile görüştüler.

blank

Uzman kişi seramik kâsenin enini, boyunu ve motiflerini inceledikten sonra şok edici gerçeğin farkına vardı. Kâsenin kökeni 1.000 yıl geçmişi olan Çin’in Kuzey Song Hanedanı’na dayanıyordu. Peki fiyatı? Uzman kişi kâsenin ederinin 600.000 – 900.000 TL arasında olduğunu söyledi. 10 TL’lik bir kâse için fena değil, değil mi?

blank

İngiltere’de yer alan ünlü müzayede evi Sotheby’s görevlileri, kâsenin eşsizliği ve görkemliliğinden dolayı ‘Ding ware’ adı verilen nadide bir porselen olduğuna karar verdiler. Dünyada buna benzer sadece bir kâse daha varmış ve o da Londra’nın Britanya Müzesi’nde yer alıyormuş. Açık artırma sona erdiğinde ise aile kulaklarına inanamadı. Kâse için açık artırmada teklif edilen son fiyat 6.452.500 TL oldu!

Sanırım bit pazarına gittiğinizde artık alacaklarınızı daha detaylı incelemeniz gerekecek!

blank

Siz de bu tür işlerle uğraşıyor musunuz? Uğraşan arkadaşlarınızla yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ