Kadınlar Sitesi

Yüzlerce Çocuğun Hayatını Kurtarmak İçin Kendini Feda Eden Kahraman Doktor!

Yüzlerce Çocuğun Hayatını Kurtarmak İçin Kendini Feda Eden Kahraman Doktor!

Suriye’nin Halep şehri belki de dünyanın en tehlikeli şehri. Halep’te hemen her gün onlarca kişi hayatını kaybediyor. Yüzlerce kişi şehirden kaçarken çocuk doktoru Muhammed Wassim Mouaz hasta çocukları arkasında bırakmak istemedi ve kaldı. Mouaz, Suriye’de kalan en iyi doktorlardan biriydi ve sayısız çocuğun hayatını kurtardı. Ancak Dr. Mouaz bitmek bilmeyen savaştaki savaş uçakları saldırısıyla Kudüs Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Suriye’nin en büyük ikinci şehri olan Halep haftalarca savaş uçaklarının saldırısına maruz kaldı. Kadınlar ve çocuklar gibi yüzlerce masum sivil Halep’te hayatını kaybetti.

blank

Bitmek bilmeyen savaş ve Türkiye’deki ailesini 4 aydır görmemesine rağmen, Dr. Mouaz doğduğu şehri terk etmeyi reddetti. Mouaz, savaş başladıktan sonra şehirde kalan son çocuk doktoruydu. İş arkadaşları onu yorulmak bilmez, işine aşık ve esprili birisi olarak tanımlıyorlardı. Sabah akşam iki farklı hastanede çalışarak yüzlerce çocuğun hayatını kurtardı.Bir çarşamba günü savaş uçakları Kudüs Hastanesi’ni bombaladı.

Saldırı sonucu Mouaz da dahil olmak üzere bir diş hekimi, üç hemşire ve 22 hasta hayatını kaybetti.İş arkadaşı Doktor Hatem onun için, “Mouaz yorulma bilmezdi. Sabahları çocuk hastanesinde çalışırdı. Akşamları ise Kudüs Hastanesi’nde çalışırdı” dedi.

blank

blank

Reuters gazetesi ABD Dış İşleri Bakanı Kerry’nin Esad rejimine hain saldırıları durdurması için çağrı yaptığını belirtti.

blank

Suriye’deki savaş, 2011 yılında Beşşar Esad’a karşı yapılan masum protestoların ardından çıkmıştı. Devlet içindeki anlaşmazlık Suriye içinde bir iç savaşın çıkmasına neden olmuştu. İç savaş, 270.000 kişinin hayatını kaybetmesine ve milyonlarca kişinin ülkeden kaçmasına neden olmuştu.Güvenlik kameralarından alınan aşağıdaki görüntülerde ölümcül hava saldırısının gerçekleştiği saniyeleri gösteriyor.

شاهد| لحظة مقتل الطبيب محمد وسيم معاذ.. طبيب الأطفال الوحيد في مشفى القدس بحي السكري في #حلب#حلب_تحترق

Posted by ‎قناة الجزيرة مباشر – Aljazeera Mubasher Channel‎ on Samstag, 30. April 2016

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın ki onlar da kahraman doktorun ne uğruna canını feda ettiğini bilsinler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ