Kadınlar Sitesi

Yatağa yattığınızda bir türlü uyuyamıyorsanız işte size bir dakikada uyutan teknik

Yatağa yattığınızda bir türlü uyuyamıyorsanız işte size bir dakikada uyutan teknik

Gözleriniz açık bir şekilde çaresizce uyumaya çalışırsınız. Ne yaparsanız yapın yorgun hissetmez ve uykuya dalamazsınız.

blank

Birçok kişi geceyi böyle geçiriyor. Ne denerlerse denesinler uykuya kolayca dalamıyorlar.

Uykuya dalmak için telefonunuz veya tabletinizle oynuyor ancak yine de uyumak istemiyorsanız başka çözüm ne olabilir?

blank

Aynı sorunu yaşayanlar için “4-7-8 tekniği” isminde bir yöntem var.
Tekniği kullananlar sonuçta gayet memnun kaldıklarını söylüyorlar.
Teknik
Aslında çok basit.

4 saniyeliğine burnunuzla soluk alın ve dışarıya vermeyin. 7 saniye boyunca nefesinizi tutun. Sonra 8 saniye boyunca da ağzınızla dışarıya nefesinizi verin. Bunu üç kez tekrar edin.

blank

Tekniğin beyne kimyasal etkisi oluyor ve kalp atış hızınızı yavaşlatarak uyuyakalmanızı sağlıyor.Çoğu kişi ilk denemelerinde başarı elde ettiklerini söylüyorlar.
Günümüzde kişisel gelişim alanında birçok çalışma yapılmakta. Bunlardan bir tanesi de subliminal yöntem ile müziğin arkasına mesaj eklemek ve bilinçaltını bu şekilde yönlendirmek. Amerika ve Avrupada yaygın olarak kullanılan bu yöntemi Türkiye’ye ilk kez getiren Boğaziçi üniversitesi mezunu ve Hayatimdegisti.com sitesi kurucu Atakan Sönmez ile konuştuk. Oldukça heyecan verici bir söyleşi oldu…
Denemek için uykuda dinleyebileceğiniz telkinleri indirebileceğiniz bu söyleşiyi mutlaka okuyunuz.

blank

Teknik, yoga sırasında kullanılan tekniklere çok benziyor. Asya’da ise yüzyıllardır uyuyakalmak için kullanılan bir yöntem. Ancak Avrupa’da pek fazla bilinmiyor. Tekniğin en büyük destekçilerinden biri de Harvard’da okumuş olan Dr. Andrew Weil.

Dr. Weil konu üzerine yazdığı bir makalede stresli veya gergin insanların farkında olmadan düzgünce nefes alamadıklarını söylüyor. Hatta bu kişiler üstünkörü bir şekilde nefes alıp veriyorlarmış ve en kötüsü de bunun farkında bile değillermiş.

blank

Dört saniyeliğine burnunuzla soluk almak ve dışarıya vermemek beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Nefesinizi yedi saniye boyunca tutunca ise içinize çektiğiniz hava ve dolayısıyla oksijen kan akışınızı etkiliyor. Sekiz saniye boyunca da ağzınızla nefes vermek karaciğerlerinizdeki karbondioksiti dışarıya atmanızı sağlıyor.

Teknik kısacası kalp atış hızınızı düşürürken kan dolaşımındaki oksijen seviyesini artırıyor. Hatta rahatlamanın etkisiyle daha enerjik uyanabiliyorsunuz.

Dr. Andrew Weil, uyku sorunu yaşayanların bu tekniği günde iki kez kullanmalarını öneriyor.

Bilimsel makalelere konu olmuş tekniği uyku sorunu yaşayan arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!
Okuduğunuz için teşekkürler!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ