Kadınlar Sitesi

VJ Bülent: 8 aydır yastayım

VJ Bülent: 8 aydır yastayım

“Annemi kaybettikten sonra asla yemek pişirmiyorum. Annemden sonra hayata küstüm ve kırgınım. Şu an yas sürecindeyim.”

90’ların en ünlü VJ’lerinden biri Bülent Çarıkçı’ydı. Dönemin en çok izlenenleri arasında VJ Bülent’in gece yayınları vadı. Ünlü sunucu, 11 yıldır ekrandan uzak Edirne ve Selanik arası bir hayat yaşıyor. VJ Bülent, “Biri yazmıştı ‘Bülent’le başladı VJ’lik, Bülent’le bitti.’ Doğru gibi… Hâlâ ekranda olduğumu sanıyorlar” diyor. (Eda SOLMAZ konuştu)

blank

90’lı yıllarda müzik kanallarından biri aranıp istek şarkı istenir, VJ’lerse sizin adınızı söyleyerek şarkı anonsları yapardı. Kuşkusuz o dönemin en akılda kalan VJ’i Bülent Çarıkçı’ydı. Namıdiğer VJ Bülent, gece yarısı ekrana gelir ve şarkı aralarında şiirler okurdu.

VJ Bülent’in VJ’liğe ulaşan yol hikayesi ise konservatuvarda başlıyor:
“Annem ve babam İstanbul’da çalıştıkları için ilkokul 4’e kadar Trakya’daydım. Yıllarca bana babaannem baktı. Tek çocuğum. Kendimize yeten bir hayattı. Sonra ailem beni İstanbul’a aldı. Ergenlik yıllarımda tiyatrolara gitmeye başladım. Tiyatro bir tutkuya dönüştü ve konservatuvar sınavlarına girdim. Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’ni kazandım ve bir yıl orada okudum. Ardından yatay geçişle Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldim. Hocalarım Müşfik Kenter, Cihan Ünal, Zeliha Berksoy gibi değerli isimlerdi. Devlet tiyatrosunda yevmiyeli oyuncu olarak rol almaya başladım. Fakat daha başka işlerde de çalışmak istiyordum. Bir gün Ayşin diye bir arkadaşım ‘Kral TV diye kanal açıldı, sunucu arıyorlar’ dedi. 10 gün geçti, arkadaşım Figen’e bu işi hatırlattım. Ardından verilen adrese deneme çekimine gittik. Oraya gitmeden önce tiyatro çalıştık. Hemen içeri aldılar bizi ve ‘Sunucu arıyoruz. Tiyatro falan istemiyoruz. Çalışın, yarın yine gelin’ dediler. Kral TV’yi izlediğimizde bizi almazlar herhalde diye düşündük. Ve son deneme çekimine gitmekten vazgeçtik.”

blank

VJ Bülent, sunuculuk sevdasından vazgeçmiş tiyatroya devam ederken bir mesaj alıyor: “O zamanlar çağrı cihazı vardı ve bir mesaj geldi ‘Yarın gece Kral TV’de yayınız var.’ Şoka girdim. Aradım orayı ve şu cevabı aldım: ‘Müdür sizi kabul etmiş. Tip ve sunum olarak değişik geldiniz bize.’ O sırada da kapalı gişe bir müzikalde pandomim yapan birini oynuyorum. Kral TV ve tiyatronun arası çok yakın, ‘yetişirim’ diye düşündüm. Müzikal 22.25’te bitiyordu, yayın da 23’te başlıyordu. Suratımdaki beyaz makyaj, uzun saçım ve yere kadar uzanan frağımla stüdyoya girdim. Üstümü değiştirmeye izin vermeden öyle yayına girmemi istediler. Bugüne kadar gördüklerim gibi, şarkıları anons ettim. Ve o gece kanalın telefonları kitlendi. Her şey böyle başladı.”

VJ Bülent programlarında şiir okumasıyla da tanınıyor:
“Bir şey yapmam lazımdı. Halk ‘Bu VJ’ler çok boş konuşuyor’ diyordu. Bu eleştirilere kulağımızı kapadık. Arayı doldurmak için şiir okudum, tiyatro, sinema ve albüm kapaklarından bahsettim. Şiirlerim merak konusu oldu. 14 yıl boyunca gece yayını yaptım. Sadece bir kere beni hiç sevmeyen bir yönetici programımı sabah 7-10 arasına aldı.”
blank

Şaşkınlık ve üzüntüyle ayrıldım
VJ Bülent, 14 yıl sonra ise isminin başına VJ unvanını veren Kral TV’den ayrılıyor. Ünlü sunucu, “14 yılın sonunda ayrılırken ne hissetmiştiniz” sorusuna şu yanıtı veriyor:
“Şaşkınlık ve üzüntüydü. Devam etmek istiyordum. Ama onlar istemedi. Katıldığım bir programda hiç istemediğim bir sohbetin arasında kaldım. Asla dahil olmadım o konuşmalara. Fakat o programı terk etmediğim için Kral TV’de devam etmemi istemediler. Kral TV’de 14 yıl daha çalışacağımı zannediyordum. Orayla ilişiğim kesildiğimde çok üzüldüm. Çünkü çok büyük emek vermiştim. 14 yıl düşünsene…”

Fakat tüm bunlara rağmen VJ Bülent depresyona girmediğini söylüyor:
“Üzüldüm, böyle bir uğurlanışı hiç hak etmemiştim. Oradan aldığım parayı hiç ellemedim. Hemen annem ve babama ev aldım. En büyük hayalimi gerçekleştirdim ve onları kiradan kurtardım. Evrene Kral TV’yle ilgili kötü bir mesaj göndermedim böylece. Vedalaşmamız kötü oldu ama helal paramla annem babam kendi evlerinde yaşadı.” VJ Bülent, 90’ların kendisi için sevgi, vicdan, hoşgörü olduğunu belirtiyor: “Yeni jenerasyon çok hırslı ve sevgiden uzak. Şimdi o programları yapsak tutacağını zannetmiyorum. Öyle bir kitle yok. Yeni jenerasyon TikTok’ta.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ