Kadınlar Sitesi

UZMANLAR UYARDI ! KADINLAR TEHLİKEDE… BUNU YAPAN KADINLARIN %99’U KANSER !

UZMANLAR UYARDI ! KADINLAR TEHLİKEDE… BUNU YAPAN KADINLARIN %99’U KANSER !

Terlemeyi önlemede kullanılan ve “alüminyum” içeren “antiperspirant” ürünlerin meme kanserine yol açtığı iddiası söz konusu.

Ancak Dermatolog Doç. Dr. Ahu Birol, bu ürünlerin meme kanserine yol açtığına ilişkin iddiaların bilimsel araştırmalarla ispatlanmadığını belirtti.

Meme kanserli hastalardan alınan biyopsi örneklerinde fazla miktarda alüminyuma rastlanmasıyla söz konusu ürünlerin meme kanseri yapma iddiası üzerinde durulduğuna dikkati çeken Doç. Birol, şunları söyledi:

“İnsan vücuduna çeşitli kaynaklardan alüminyum girebilir. Salt bu ürünlerle vücudumuza alüminyum girmiş olsaydı, bu ürünlerin kanserojen etkisinin kesin kanıtlanmış olduğunu söyleyebilirdik. Eğer kişide alüminyum hassasiyeti varsa, alüminyum içermeyen ürünleri kullanabilir. Alüminyum, terlemeyi azaltıcı etkisi nedeniyle bu ürünler kullanılmaktadır.”

Deodorantlar ve antiperspirant ürünlerin etkileri konusunda bir zihin karışıklığı var. Deodorantlar, kötü kokuyu engellemek için kullanılıyor. Sanıldığının aksine terlemeyi kesmiyor. Deodorant sıktıktan sonra güneşe çıkılmaması gerektiğinin de altını çizen Dr. Birol “Deodorant sıkıp güneşe çıkınca, içindeki kimyasallar vücutta alerjik reaksiyonlar, tahriş, kaşıntı, yanma ortaya çıkıyor. Güneş gören bölgelerde deodorant kullanılmamalı. Çünkü vücudun hangi kimyasal maddeye ne tepki vereceği bilinmez” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ