Kadınlar Sitesi

Tarçının Bu Faydasını Kimse Bilmiyor! Duyunca Çok Şaşıracaksınız..!

Tarçının Bu Faydasını Kimse Bilmiyor! Duyunca Çok Şaşıracaksınız..!

Solan bitkilerinizi canlandırmanın en kolay yolu: Mutfağın vazgeçilmezi tarçın!
Tatlılarda ve içeceklerde yarattığı harikalarından tanıdığımız tarçın bitkileri sağlıklı tutmak için kullanılabilecek doğal malzemelerden birisi. Tarçının bitkilerde yarattığı harikalara gelin beraber bakalım!

blank

Bitkilerdeki zedelenmeleri ve yaraları onarıyor

Bitkilerde meydana gelen çatlaklar ve yaralanmalar eğer gerekli önlem alınmazsa maalesef kurumaya kadar gider. Bitkinin yaralı bölgelerine serpilen toz tarçın bitkinin bu bölgeleri onarmasına yardım ediyor ve kurumasını engelliyor.

Haşerelere karşı doğal çözüm

Karıncalar, sivrisinekler ve bitkilerinizin yanında görmek istemediğiniz diğer böcekler tarçının kokusunu pek sevmez! Bahçenizde bu böceklerin geldikleri yerlere toz tarçın serperek onları bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda saksı bitkileri için de kullanılabilir. Ayrıca 2 bardak suya damlatacağız tarçın yağıyla hazırlayacağız spreyi de doğal bir böcek ilacı olarak kullanmanız mümkün.

blank

Bitkilerdeki mantara karşı savaşıyor

Eğer bitkinizin yapraklarında mantar oluştuğunu fark ederseniz, enfeksiyonu durdurmak için tarçın kullanabilirsiniz. 3-4 yemek kaşığı toz tarçın ve 2 bardak suyla hazırlayacağınız spreyi enfeksiyonu tespit ettiğiniz bölgeye sıkın. Enfeksiyonlu bölgenin bir gece tarçın spreyiyle kalmasına izin verin ve ertesi gün bölgeyi temizleyin.

Mantarların büyümesini engelliyor

Bahçenizde büyüyen mantarlardan sıkıldıysanız tarçın bunun için de bir çözüm sunuyor. Yaban mantarını bulunduğu yerden tamamen sökün ve mantarı söktüğünüz alana bol miktarda toz tarçın serpiştirin. Tarçın mantar sporlarının tekrar bitmesini engeller.

Böcek ısırıkları artık canınızı sıkamayacak

Toprakla uğraşıp stres atmanın bedeli günlerce kaşıntıya sebep olan böcek ısırıkları olmamalı! Kaşıntısıyla canınızı sıkan böcek ısırıklarına karşı tarçın ve bal kullanarak hazırlayacağız macun bu sorunun üstesinden gelmeye yeter. Balın ve tarçının içindeki bileşikler kaşıntıya sebep olan böcek ısırığını saatlerce içinde iyi edecek!

Kökleri sağlıklı tutuyor

Kesmek zorunda kaldığınız bitki köklerini yeniden dikene kadar çürümeden ve bakterilerden korumak için toz tarçın kullanabilirsiniz. Bitkinin kestiğiniz ucunu toz tarçına saplamanız yeterli. Bu sayede siz onları yeniden dikene kadar bitkileriniz sağlıklı kalacak.

blank

Fideleri hastalıklardan koruyor

Fideleriniz henüz çiçek açmaya fırsat bulamadan küf veya mantar tarafından öldürülebilir. Fideleri sağlıklı tutmak için tarçından yararlanmanın birkaç yolu var. Bu yollardan ilki fidelerinizi dikmeden önce toprağına tarçın serpmek. Bu sayede çeşitli hastalıklar fidelerinizden uzak duracak. Bir başka yol ise, bitkilerinizi tarçın çayıyla sulamak. 2 tarçın çubuğunu 2 bardak kaynar suya ekleyip soğuyana kadar bekleyin. Daha sonra fidelerinizi tamamen soğuyan tarçın çayıyla sulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ