Kadınlar Sitesi

Tarçın Çayının Tarifi ve Faydaları

Tarçın Çayının Tarifi ve Faydaları

Tarçın Çayının Tarifi ve Faydaları
Tarçın Cinnamomum adlı yabancı uyruklu bir ağaç türünün dallarından elde edilen bir nevi baharattır.Tarçın pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan çok eski baharatlardan biridir. Sindirim sistemindeki bozukluk, ishal, adet dönemi ağrıları gibi rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılır. Tarçın son dönemde şeker hastalığı için de kullanılmaktadır.Tarçının Sağlık Açısından Faydaları:Soğuk algınlığına iyi gelir.

blank

  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Kilo vermeye yardımcıdır
  • Kan şekerini dengeler
  • Mide kramplarına iyi gelir
  • Anti bakteriyel özelliği vardır
  • Enfeksiyon oluşumunu engeller
  • Vücutta biriken yağları yakar
  • Öksürüğü hafifletir
  • Vücut direncini artırır

Tarçının Başlıca Faydaları
Tarçın vücut ısısını dengelemektedir. Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterolün belli değerde kalmasını sağlar. son yıllarda yapılan araştırmalara göre kan şekerini dengede tutmaktadır ve obeziteye karşı etkilidir.

Tarçın gıdalarda bakteri oluşumunu engellemektedir ve doğal gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Demir yönünden zengindir.Kalsiyum içerdiği için kemikleri ve dişleri güçlendirmektedir. Ayrıca tarçın magnezyum ve lif açısından zengin olması yönüyle tuzun atılma süresini hızlandırır. Doğal olarak kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.

İçerisinde tarçın bulunan yemekler tüketen insanlarda beyin fonksiyonunu olumlu yönde geliştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca tarçın kokusu ile ilgili yapılan çalışmalarda ise özellikle bilgisayar başında sürekli çalışan kişilerde kısa zamanlı hafızayı geliştirdiği görülmüştür.Boğaz ağrısını yumuşatır, burun tıkanıklığını açar, soğuk algınlığına iyi gelir.

Tarçın diş ve diş eti sağlığı için de çok faydalıdır, ağızdaki mikrop ve bakteriler ile savaşır.İçerisinde bulunan öjenol doğal bir ağrı kesicidir. Öjenol kan basıncını düşürdüğü için Hipertansiyona da iyi gelir.Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur, iltihabı vücuttan atmaya yardımcı olur.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?
Tarçın çayını iki şekilde yapabilirsiniz; tarçın kabuğu ya da toz haline getirilmiş tarçınla hazırlanabilir.Tarçın kabuğundan yapacaksanız; 1 adet çubuk tarçını bir kaç parçaya bölerek yarım litre kaynamış suya atıp demlenmesini bekleyin. 10 dakika demlenmesi önerilir.Toz tarçından hazırlayacaksanız; çay bardağına 1 çay kaşığı toz tarçını ekleyin ve üzerine kaynamış su ekleyerek karıştırın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay hazır hale gelecektir. 4-5 dakika demlenmesi önerilir.Tarçın çayı elma dilimleriyle beraber de hazırlanabilir. Çok hoş bir tada sahip olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ