Kadınlar Sitesi

Skandal! “10 Kasım sabahı çığlık çığlığa sirenlerle çakılıp kalıyoruz”

Skandal! “10 Kasım sabahı çığlık çığlığa sirenlerle çakılıp kalıyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve tüm okullara dağıttığı ders kitabında 10 Kasım’la ilgili skandal ifadeler yer aldığı ortaya çıktı.

Bu sene basılan “Ortaokul Türkçe 5 Ders Kitabı”nda “etkinlik” başlığı altında 10 Kasım’a dair sorulan bir soruda “Dersimiz Atatürk” filminde geçen cümlelerden nesnel ve öznel olanların öğrencilerle ayrıştırılması istenen sorunun, öğrencilere sunduğu cümlelerden birisi şu oldu: “Her 10 Kasım sabahı saat dokuzu beş geçe, çığlık çığlığa çalan sirenlerle birlikte, millet olarak saygı içinde çakılıp kalıyoruz.”

Kitapta yer alan bu ifadelere Eğitim İş sendikası tepki gösterdi. OdaTv’de yer alan habere göre; Sendikanın Merkez Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada “Pozitif bilimlerin, Cumhuriyet’in değerlerini işleyen konuların, Atatürk ve silah arkadaşlarına dair anlatımların azaltıldığı yeni gerici müfredata ilerici kamuoyundan hâlâ tepkiler gelmekte, müfredata uyarak basılan yeni ders kitaplarındaki skandallar, bu tepkilerin ne kadar da haklı olduğunu tekrar tekrar göstermektedir” denildi.

“EN HAFİF TABİRLE ZAVALLICADIR”

Açıklamasında “Türkiye’nin kurucusu, Cumhuriyet’in yaratıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yasını tuttuğumuz böyle bir gün için kullanılan bu hadsiz ifadeler, soruşturma dosyalarına girmesi gerekirken ders kitaplarına girmiştir” diyen Eğitim İş şu ifadeleri de kullandı:

“Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir devletin yöneticilerinin, O’nun hatırasını değersizleştirmeye çalışması, en hafif tabirle zavallıcadır.

Başöğretmen Mustafa Kemal’in eğitim neferleri olarak önce düzeltiyoruz: Her 10 Kasım’da ‘millet olarak saygı içinde çakılıp’ kalmıyoruz! Her 10 Kasım’da yokluğunu daha da yoğun hissettiğimiz Atatürk’ü daha da anlıyor ve yazımızı onun yolunda ilerlemek için bir araç haline getiriyoruz.

Ve o ‘çığlık çığlığa çalınan sirenler’ her 10 Kasım’da, bastığımız bu toprakların nasıl bir fedakarlık, cesaret, akılla kurulduğunu; bazı borçların nasıl da hiç ödenemeyeceğini; bazı ölülerin bize ne kadar yakın, bazı yaşayanların ise ne kadar ölü olduğunu hatırlatıyor.

Eğitim-İş olarak MEB’e çağrımızdır: Bu skandal, daha öncekiler gibi yine ‘Talim Terbiye Kurulu’nun gözünden kaçmış’ gibi bir gevelemeyle savuşturulmaya çalışılacaksa, bilin ki bunun doğru olmadığını biliyoruz. En azından müfredat değişmiş, bu nedenle bir sürü yeni kitap basılmışken, bu kitapları gözden geçirmekle yükümlü bakanlık biriminin bütçesini geçen yıla göre yüzde 49.88 azaltıldığını biliyoruz. Yani ortada ya bir art niyet ya da kötü yönetim olduğu açıktır.”

blank

“TAKKİYE YAPMAYIN”

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Eğitim İş açıklamasında “Bu ülkenin değerlerinin söz konusu olduğu alanlarda hiçbir şahsın ve kurumun hata yapma lüksü yoktur. Bir diğer seçenek, bu vahim cümlenin bile isteye ders kitabına koyulmuş olmasıdır. İhtimal vermek istemediğimiz bu seçenek doğruysa, MEB’e yine sesleniyoruz: O zaman 10 Kasım’lar için tören düzenlemeyin. Takkiye yapmayın. Ve millet bunu kabul edecek mi acı bir şekilde tecrübe edin” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ