Kadınlar Sitesi

Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra merak edilenleri anlattı

Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra merak edilenleri anlattı

Cinsiyet değiştirip kadın olan sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci (33), futbolcu Gökhan Çıra’yla (22) evlenmeye hazırlanıyor. İkilinin tanışmalarını da, Selin’in radikal kararına ailesinin tepkisini de, Gökhan’ın bir trans bireyle evlenmesine anne-babasının nasıl baktığını da merak edip kapılarını çaldım. Ciğerci’ye ‘Selin’ adını annesinin bulduğunu, babasının Gökhan’a “Her kararının arkasındayım” dediğini öğrendim. Belki de aileleri arkalarında durduğu için bu kadar rahat “Saygı duymayanın hayatımızda yeri yok” dediler…

blank

◊ “Kabinlerin assolisti” diyorsun kendine. Sen mi buldun bu lafı?

– Ben DJ kabinine Seda Sayan ya da Ebru Gündeş gibi çıktığım için mekan sahipleri, işletmeciler “Assolist gibisin, sahneye böyle mi çıkacaksın” dediler. “Evet, insanlar beni sosyal medyada böyle görmeye alışık” dedim. Tişört ve kot pantolonla çıkmak istemediğimi söyledim. Böyle başlayıp devam edince “kabinlerin assolisti” oldum.

◊ Bu işten önce ne yapıyordun?
– Bir şey yapmıyordum. Bana ailem bakıyordu. Hâlâ da öyle. Çok yüksek paralar kazanan biri değilim.
Zevk için bile sahneye çıktığım çok yer var.

◊ Ama yakın arkadaşın Kerimcan Durmaz aynı işten dünyanın parasını kazanıyor…
– Kazanıyor ve de hak ediyor. Ben zevk için yapıyorum bu işi. Çok da hoşuma gidiyor.

◊ Çok ilgi görüyorsun. Hatta geçen gün Konya’daydın…
– Evet. Konya’da mekan full doluydu. Ben Konyalıyım. Ben de çok fazla açık giyinmeyi ve teşhiri sevmem. Bu yüzden de kadınlar tarafından çok seviliyorum. İlk başta anneler çocuklarına “Kimi izliyorsun?” diye soruyorlar, bana da mesaj atıyorlar. “Çocuğum seni takip ediyor, ilk başta izin vermiyordum ama izleyince ben de çok sevdim” diye yazıyorlar. Mesela sosyal medyada videolar var, kaşlar, gözler kapkara boyanıyor. Bunu yapmayın diyorum. Erkekler doğal kadınlardan hoşlanıyor. Kadınlara bunu anlatmaya çalışıyorum.

◊ Estetiğin var mı?
– Yüzümde hiç estetik yok ama estetiğe karşı değilim. Makyajı da yeri geldiği zaman yaparım. Gündüz vakti kapkara kedi makyajı yapan kızlar var. İnsanlar doğal makyaj yapmayı öğrenmeli.

◊ Sosyal medyadaki popülerliğinden sonra DJ’liğe başladın değil mi?
– Bu bir furya. Selin Ciğerci olmadan önce, Bebek Okan’ken Türkiye’nin ilk sosyal medya fenomeniydim. Kerimcan şu anda ünlü bir star. Ama o da fenomenlikle ünlü oldu. Çok da hak ediyor. Onu çok seviyorum. Benim bahsettiğim dönemde daha Instagram filan yoktu. Yonja sitesiyle hiçbir şey yapmadan fenomen olmuştum. Ondan sonra Ulus Civanım adlı mekanda şarkıcılık yaptım. Patronlarım “Yüzün bebek gibi” dediği için adım Bebek Okan oldu. Şimdi ünlü isimler nasıl DJ’lik yapıyor, o zaman da ben şarkı söylemiştim. Sesim var mı, orası tartışılır.

blank

◊ Gökhan sence sesi nasıl?
– Gökhan Çıra: Bana hiç şarkı söylemedi.

◊ Şarkıcılığa merakın var mı Selin?
– Yok. İşim olmaz. Şimdi söylemiyorum da zaten. Ben oyunculuğu çok seviyorum. Olacaksa o olsun.

◊ Eğitimin var mı?
– Lise mezunuyum.

◊ Baban işadamı değil mi?
– Evet. Ünlü bir firma ile ortaklığı vardı. Şimdi kendi firmasını açtı.

◊ Kaç kardeşsiniz?
– İki kardeşiz. Erkek kardeşim var. O da işadamı.

◊ Annen çalışıyor mu?
– Ev hanımı. Tek derdi “Akşama taze fasulye mi, pilav mı yapsam” olan, bütün gün sizin programı izleyen bir kadın.

BEDENİMİ RUHUMA UYDURMAK İSTEDİM

◊ Selin Ciğerci olduktan sonra nasıl bu kadar popüler oldun?
– Selin Ciğerci olmadan önce sosyal medyada her şeyi bitirdim. Hiçbir şeyi istemedim. O dönemde Kerimcan’la görüşmeye başladım. Arkadaş olduk. Zamanla insanlar “Kerimcan’ın yanındaki kim” diye merak etmeye başladı. Sonra “Kerimcan’ın yanındaki sarışın, Bebek Okan’mış” diye ortaya çıkardılar. Böylece takipçi sayım artmaya başladı. Herkes komik videolar paylaşırken ben giderli videolar paylaşmaya başladım. Zaten ilk giderli videoları atan benim. Kadınlar beni çok sevdi. Çünkü her zaman kadınların arkasındayım.

◊ Peki cinsiyet değiştirmeye nasıl karar verdin?
– Sosyal medya hesaplarımı kapattığım dönemde ailemle konuştum. “Bedenimi ruhuma uydurmak istiyorum” dedim. Annem “Neden bahsediyorsun?” dedi. “Böyle mutlu değilim” dedim ve evden kaçtım. Annem istemedi ve babamın kabul etmeyeceğini söyledi. 25 yaşındaydım o zaman. Arabamı, paramı, takılarımı vs. bırakıp bir arkadaşımın yanına gittim, onunla yaşamaya başladım. Annem babamdan gizli bana harçlık yolluyordu.

◊ Babanla o dönem hiç mi konuşmadın?
– Hiç konuşmadık. Zaten kabul etmeyeceğini biliyordum. Ameliyat oldum ve cinsiyet değiştirdim. Ama ameliyattan sonra çok zor günler geçirdim. Ailemin desteği yoktu ve bir anda dibe indim. Babam eve damacana su almıyordu annem bana yollayacak diye.

◊ Çok mu zengin ailen?
– Evet… O zamanlar Cadillac cip çıkmıştı, babam hemen bana almıştı. Bir tane de günlük arabam vardı. Evden kaçarken onu da bırakmıştım. Benim için para her zaman arka planda. Hayatım boyunca sağlık ve mutluluğu ön planda tuttum. Mutlu olmak için yaşıyorum. Nasıl insanlar Selin Ciğerci olduktan sonra Harika Avcı’nın gençliğine benzetiyorlarsa beni, işte ben de bunu istiyorum.

◊ Ciğerci gerçek soyadın mı?
– Evet. Selin ismini de annem koydu. O dönemde hayatımda biri vardı, bana çok yardımcı oldu. Hayatım boyunca hep sevgilim olmuştur. Ameliyata girerken sedyede “Ben bu ameliyatı mutlu olmak ve hayatımda hep düzgün bir ilişkim olsun diye oluyorum” dedim. İnsanlar cinsiyet değiştirmeyi bakkala gidip ekmek almak kadar kolay zannediyor. 3 sene psikolojik destek gördüm. Çok zor bir süreçti. Ben doğduğum günden beri kendimi kadın hissediyorum. Gay olarak da yaşayabilirdim ama yapamadım. İnsanların mutluluğu için yaşayamazdım.

blank

BEBEK OKAN’KEN ÇAPKINDIM

◊ “Hep sevgilim oldu” dedin ya, Okan olduğun zamanda da böyle miydi?
– O zamanlar çapkındım. Kanım kaynıyordu. Ama kendi benliğime ulaştıktan sonra aşk kadını olarak yaşamak istedim. Koç burcu kadınıyım. İstediğimi elde etmeliyim. Bakarım düzgün bir adam, benim karakterime uyuyor, kötü alışkanlıkları yok, o zaman sevgilim olmasını isterim. Ama beni kabul etmeyecek ve çekinecekse istemem. Benimle her yere gelecek, her yere gidecek. Çünkü ben sosyalleşmeyi severim.

◊ Ne güzel kendinle çok barışıksın…
– Öbür türlü psikolojim bozulacaktı. İnsanlara bunu anlatmaya çalışıyorum. “Acaba anladılar mı, biliyor mu beni” diye düşünmek istemiyorum. İnsanlar beni böyle sevsin.

◊ Türkiye’de bu kararı vermek çok zor değil mi?
– Çok zor. Ama bu konuda ben biraz şanslıydım. Sosyal medyada ünlendikten sonra babamın çevresi, erkek kardeşim ve onun eşi babama “Yapma, Selin çok edepli ve düzgün” dediler. Babamla aramız düzeldikten her şeyi konuşur oduk.

“BABANI 3 SENE GÖREMEYECEKSİN” DESELERDİ CİNSİYET DEĞİŞTİRMEZDİM

◊ Hayatına erkek olarak devam edebilir miydin?
– Okan olarak devam edemezdim.

◊ Peki bu kadar güzel bir kadın olacağını tahmin ediyor muydun?
– Evet. Ben her zaman güzeldim.

◊ Babanla kaç yıl küs kaldınız?
– Babamı üç sene hiç görmedim. Bana şu anda “Babanı üç sene göremeyeceksin, yine de bu ameliyatı olmak ister misin?” deseler, cinsiyet değiştirmezdim. Kendimi asardım, yine de cinsiyet değiştirmezdim.
Her gün kendi kendimi yedim. Her gün dua ettim.

◊ Barışmanız nasıl oldu?
– İnsanların beni sevdiğini anladıktan sonra babam da daha fazla dayanamadı. Erkek kardeşimin düğününe gittim. Bütün akrabalarım oradaydı. Çoğu beni sosyal medyadan tanıyordu. Hepsiyle selamlaştım. Barışmasaydım düğüne gidemezdim. Gizli gizli uzaktan izlerdim.

KORSAN TAKSİCİLİK BİLE YAPTIM

◊ Annenle hiç küslük yaşamadın mı?
– Yaşamadım. Annem hep ağlıyordu. Bana yardım etmek için elinden geleni yapıyordu. Takılarını bile sattı aç kalmayayım diye.
Ben de çalışıyordum. Korsan taksicilik bile yaptım. Sonra bir gün erkek kardeşim geldi. “Bu böyle olmayacak, sana bir ev tutayım” dedi. Ataköy’de bir ev tuttu. “Burada otur, ne yapıyorsan yap” dedi. O zaman daha cinsiyet değiştirmemiştim.
Harçlıklarımla ve kardeşimin destekleriyle ameliyat oldum. Sosyal medyada ünlü olmamın nedenlerinden biri çektiğim videolarda sesimin biraz kalın çıkmasıydı.
İnsanlar güzel bir kadın görüyor videoda ama ses tonu biraz sert. Böyle olunca daha çok dikkat çekti. Eğer benim ince bir ses tonum olsaydı bakar ve geçerlerdi. Bu durumu fark edince, bunu kullanmaya devam ettim.

◊ Ameliyata girerken yanında kim vardı?
– Annem, sevgilim ve arkadaşlarım vardı. Ama daha sonra o sevgilimle ayrıldık. Gökhan hayatıma girdi.

◊ Ünlü bir futbolcuyla da ilişkin olmuştu değil mi?
– Evet, iki sene sürdü… Ben evlenmek istiyorum. O yüzden hep uzun vadeli ilişkilerim oldu. Gömlek değiştirir gibi 15 günde bir sevgili değiştirseydim daha mı iyi olurdu?

ERKEKLERİN ÇOĞU YALANCI

◊ Sence Türk erkeği ikiyüzlü mü?
– Bana kötü yorum yazanlar aslında beni takip etse eminim çok sevecekler. 500 binin üzerinde takipçim var. Takipçilerimin dışındakiler de bütün gün profilimde geziyorlar. Kıskandığı için takip etmeyen kadınlar da var. Erkekler merak ediyor. Bir de erkeklerin çoğu bana göre yalancı…

GÖKHAN EVLENDİKTEN SONRA SAHNEDE OLMAMI İSTEMİYOR

◊ Oyunculuk yapmayı düşünüyor musun?
– “Güneşi Gördüm”ü izledikten sonra Mahsun Kırmızıgül’e mesaj attım. Hatta benim hikayemi çekmek üzerine konuştuk. Ama sonradan ben cesaret edemedim. Benim en büyük hayalim sinema filminde oynamak. Oyunculuğuma güveniyorum. Lisede üç sene tiyatro dersleri aldım. Ama cinsiyet değiştirmediğim için o zamanlar çok mutsuzdum, devam edemedim. Şimdi oyunculuk yapmaya hazırım.

◊ Beğendiğin oyuncular kimler?
– Tuba Büyüküstün, Meryem Uzerli, Türkan Şoray, Nebahat Çehre.

◊ Sosyal medyadan para kazanıyorsun değil mi?
– Hayır. Ben bir şeyi tanıtınca hediye alıyorum. Hâlâ kredi kartlarımı babam ödüyor sağ olsun.

BİR ÇANTAYA 15 BİN LİRA VERMEM

◊ Lükse düşkün müsün?
– Çok değil. Mesela bir çantaya 15 bin lira vermem. Gökhan lükse çok düşkündür. Ben yeni ev aldım. Evde Gökhan’ın ayakkabı odası var. Onun bir ayakkabısı benim 10 ayakkabıma bedel. Asla sahte de giymiyor. Ben arada alıyorum, yalan yok. Ben her çarşamba pazara gidiyorum.

◊ Evlendikten sonra sahneye devam edecek misin?
– Gökhan istemiyor. Ancak çok özel organizasyonlarda yer alabilirim.

◊ Kerimcan, Caner gibi isimlerin gençlere kötü örnek olduğu yorumlarına ne diyorsun?
– Bunu herkes için diyorlar ama ben katılmıyorum… Bir insanın içinde varsa, onun önüne geçemezsiniz. İnsanlar rahat olmak istiyor. Ben çocukken de böyleydim, böyle konuşur böyle otururdum. Annemin tülbentlerinden kendime saç yapardım.

blank

GÖKHAN ÇIRA: HAYATIMDA iLK KEZ ÂŞIK OLDUM

◊ Gökhan’la tanışmanız nasıl oldu?
– Gökhan bir dönem Galatasaray’da oynamıştı. Ama çok eski bu anlattığım olay. Ben daha ameliyatlı değildim. Gökhan bana bilmeden mesaj attı. Fakat benimle görüşmedi. Sürekli mesajlaşıyorduk. Benim hayatıma az önce bahsettiğim futbolcu girdi. O ilişkim bittikten sonra Gökhan’la bir yerde karşılaştık. Ben ameliyat olmuş, pembe kimliği filan almıştım o zaman. Gökhan’ı görünce “Ne kadar yakışıklısın, çok değişmişsin” dedim. Fotoğraflarında küçük duruyordu. O zaman 18 yaşındaydı, şimdi 22 yaşında. Karşılaştıktan sonra mesaj attım. Ama benim mesaj attığıma inanmamış.

◊ Neden inanmadın?
– Gökhan Çıra: İnanmadım. Snapchat’ten mesaj attı bir de. Telefon numarasını istedim. Sesini tanıyordum, inanmak için aramak istedim. Aradım ve sesini duyunca inandım. Sonrasında da görüşmeye başladık.
– Selin Ciğerci: Ben ilk başta istemedim. “Ne kadar olgun olabilir ki, ne paylaşabilirim onunla” diye düşünüyordum. Gökhan o zaman Beylerbeyi Spor’da oynuyordu.
Gökhan’a 6-7 ay boyunca hiç yüz vermedim. Kendimi engelledim. Yaşı da benden küçük sonuçta. Onu tanımaya başladıktan sonra düşüncelerim değişti. Ailemden sonra bana en çok ilgi gösteren insan Gökhan’dır. Geçtiğimiz yaz havuzdan kaptığım bir enfeksiyon nedeniyle neredeyse ölüyordum. Yoğun bakımda yattım. Gökhan kaldı yanımda. Annemler geldi gitti ama Gökhan hep kalmak istedi benimle.

◊ Gökhan, bu ilişkiye başlarken içinde hiç korku var mıydı? İnsanların tepkisinden çekindin mi?
– Gökhan Çıra: İlla ki her insanın korkuları vardır. İlk başlarda sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşmadık. Göz önündeki mekanlardan da kaçıyorduk. Sonra bir gün “Çok mutluyum ve bu yüzden benim yanımda olmayacak insan varsa olmasın” dedim.
İstemeyen arkadaşlarım oldu. “Buyurun kapı orada! Benimle siz yaşlanmayacaksınız” dedim. Çok yakın arkadaşlarım hâlâ yanımda duruyor. Karşı duran kimseyi yanımda istemiyorum. Ama saygı duyacaksan buyur gel.

◊ Ailenin tepkisi nasıl oldu? Nerelisiniz bu arada?
– Gökhan Çıra: Ailem Ordu’da yaşıyor. Aslen Tokatlıyız. Her insanın böyle bir şeyi kaldırması kolay değil. Ama şuna inanıyorum; Selin’i tanısalar çok sevecekler. Bunu söyleyen çok da arkadaşım var. Selin’e karşı olan arkadaşlarım bile tanıştıklarında onu çok sevdi. Ailem biliyor.
Babam daha önceden biliyordu. Annem geçen perşembe öğrendi. Sordu, gerçek olduğunu söyledim. Babam anneme söylememiş. Anneme “Benim arkamda durun, hiçbir zaman yüzünüzü kara çıkarmadım” dedim. Ben böyle söyleyince biraz ağladı, “Sana güveniyorum” dedi.
Babam “Her zaman arkandayım” dedi. Biz üç kardeşiz. Abim Selin’i biliyordu. O bana “Bize kim amca diyecek” dedi. Ben de ona “Peki ben bundan sonra kimi seveceğim?
Sizin zorunuzla Selin’den ayrılırsam beni kaybedeceksiniz, bunu kabul ediyor musunuz?” diye sordum. Bir de bazı haberler çıkıyor, sözde Selin’le parası için birlikteymişim! Hiçbir zaman öyle bir düşüncem olmadı benim.
– Selin Ciğerci: Hiç alakası yok. iPhone X’imi bile Gökhan aldı. Ben kendimi hiçbir zaman kullandırmam.
– Gökhan Çıra: Ben hayatımda ilk kez âşık oldum. Ailemin bu duruma alışması biraz zaman alacak.

◊ Diyarbakırspor’da oynuyordun ve ayrıldın. Var mı yeni teklifler?
– Gökhan Çıra: Şu anda görüştüğüm yerler var. Birkaç hafta sonra belli olacak. Çok istediğim bir yer var, umarım orası olur.

◊ Sen Diyarbakır’da oynarken Selin maçlara geliyordu. Seyircinin tepkisi nasıldı? Diyelim ki gol kaçırdın, hoşuna gitmeyecek bir tezahüratın gelmesinden korkmuyor musun?
– Gökhan Çıra: Futbol böyle bir şey. Kötü gittiği an futbolcu suçlanır. Eşini de buna dahil ederler. Hele bir de eşin cinsiyet değiştirmişse hemen laf ederler.
Ama takım iyi giderse ben de Selin de başlarının üzerinde taşınırım. Diyarbakır’dayken herkes biliyordu. Ama kötü bir maçta taraftar beni istemediğini söyledi. Bir anda “Özel hayatına karışamazsınız” diyen insanlar da çıktı ve bana destek oldu. Ben arada kalmamak için ayrılmak istedim. Selin’i genel olarak çok seviyorlardı.

◊ Evlilik kararı almak zor değil miydi senin için?
– Gökhan Çıra: Mutlu olduğun insanla beraber olmaz mısın? Ben hiçbir zaman “Acaba” demedim. Her zaman “Olacak” dedim. Bir de ben çok üsteledim en başlarda.

◊ Nasıl evlenme teklif ettin?
– Gökhan Çıra: Daha etmedim.
– Selin Ciğerci: Ama evet diyeceğimi biliyor.

◊ Selin, gelinlik provasından video gördüm sosyal medya hesabında…
– Ben gelinlikçiye ölçümü verdim. Yılbaşı kıyafeti için gitmiştim. “Bu ölçülerimi kaybetme, gelinliğimi de sen yaparsın” dedim. Youtube çekimi yapıyorduk. Bir baktım önümde gelinlik var, giydim ben de. Çok şaşaalı bir gelinlik istemiyorum. Eski Türk filmlerinde Türkan Şoray’ın filan giydiği gelinlikleri beğeniyorum. Modern gelinlikleri sevmiyorum.

◊ Düğün ne zaman?
– 2018’de. Mekanlarla konuşuyoruz.

NİKÂH ŞAHİDİM SEDA SAYAN OLSUN

◊ Nasıl bir düğün istiyorsun?
– Sadece arkadaşlarımın geleceği küçük bir düğün… Bir de nikâh şahidimin Seda Sayan olmasını istiyorum. Ama bundan Seda Abla’nın henüz haberi yok.

◊ Ama daha teklif gelmemiş?
– Biliyoruz ama ikimiz de evleneceğimizi. Gökhan bana yüzük taktı. Ama onun taktığı tektaşı annem Bodrum’da kaybetti. Anneme “Üzülme, kocam bana yenisini alır” dedim.

◊ “Kocam” diyorsun değil mi?
– Evet. Gökhan da bana “Karım” diyor.

◊ Gökhan transfer olacağı yeni takımında başarılı olmazsa bundan etkilenir misin?
– Benim sevgilim çok başarılı. “Bir adamı rezil de eden vezir de eden karısıdır” demişler. Gökhan gol kaçırdığında başının etini yiyorum! (Gülüyor)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ