Kadınlar Sitesi

Örgü Oyuncak Modelleri

Örgü Oyuncak Modelleri

Örgü Oyuncak Modelleri

Örgü oyuncak nasıl yapılır?

Oyuncak bebek veya hayvan örmek için tığ modellerini nasıl takip edeceğinizi ve okuyacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bazı önemli terimler aşağıda yer almaktadır.

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İlmek arttırma
  • İlmek azaltma
  • İlmek
  • Atlama

Oyuncak hayvan veya bebek örmeye yeni başlıyorsanız satın almanız gereken temel malzemeler aşağıda listelenmiştir.

 1 – Tığ: alüminyum tığları tavsiye ederiz. Farklı desen ölçüleri için farklı tıp ölçüleri kullanmanız gerekecektir. İşte bu nedenle farklı tığlardan oluşan bir tığ seti almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yün için tavsiye edilen tığ ölçüsünün 2-3 boy küçüğünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ben genellikle 2.00 mm’lik tığ kullanırım çünkü küçük tığ daha sıkı örmemi sağlar. ( bol değil daha az delikli )
2 – Yün: farklı renk seçeneklerine sahip farklı türde yünler vardır. İnsanların çoğu bükme yün veya akrilik yün kullanır. Bu sayede dolgu oyuncaklar daha sağlam olur ve çok kabarık olmaz. Tabi bazı zamanlarda örgü oyuncaklarınızın kabarık olmasını isteyebilirsiniz. O zaman yün gibi doğal iplerden kullanmanız gerekir. Ben merserize kullanmaktan da hoşlanırım çünkü sağlam ve parlak olur. Zaman geçtikçe sizde kendi yün koleksiyonunuzu oluşturacaksınız çünkü farklı modeller için farklı renkler kullanmanız gerekecek.
3 – Makas: yünleri temiz bir şekilde kesebilmek için iyi ve keskin bir makas alın. Yünlerin sonunun saçaklanması sinirinizi bozar.
4 – Vidalı gözler: Örgü oyuncakları ilk yapmaya başladığımda vidalı göz boncuk kullanıyordum. Ayrıca vidalı göz kullanmak daha kolaydır ve daha güzel gözükür. İşi bitirmeye yakın vidalı gözleri ekleyin. Vidalı gözleri internet üzerinden alabilirsiniz.
5 – Yün iğnesi: bu iğneler yün oyuncağın parçalarını bir araya getirmek için kullanılır. Yünü dikeceğimiz için büyük iğnelere ihtiyacımız olacaktır.
6 – İğneye iplik geçirme aleti: iplik geçiriciler sayesinde iğneye ipliği kolaylıkla geçirirsiniz.
7 – Nakış ipi: nakış ipliği genellikle bileklikler yaparken kullanılır. Yün oyuncaklarda da burunları, ağızları ve bazen de dekoratif parçaları dikmek için kullanılır. ( örneğin ayı ayakları, püsküller )
8 – Keçe: keçeler sıklıkla burun ve kulak kıvrımları, eller ve ayaklar için kullanılır.
9 – Polyester lif dolgu: yün oyuncaklarınızı bu malzeme ile dolduracaksınız. Yün oyuncaklarınızı uygun şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Az kullanırsanız esnek olur çok kullanırsanız patlar.

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ