Kadınlar Sitesi

ONLAR BİR ZAMANLAR ÇOCUK YILDIZDI

ONLAR BİR ZAMANLAR ÇOCUK YILDIZDI

ONLAR BİR ZAMANLAR ÇOCUK YILDIZDI
Siyah- beyaz Yeşilçam filmlerinde kimi zaman sokaklarda yankesicilik yaptı, kimi zaman Filiz Akın ablasına elinde darbukasıyla eşlik eden bir çingene oldu. Bazen de Ediz Hun’a “size baba diyebilir miyim amca” deyip mavi gözlerinden boncuk gibi yaşlar akıttı. Öyle ya da böyle Türkiye’de birkaç kuşağın hafızalarında yer etti Ömercik ya da gerçek adıyla Ömer Dönmez.
Henüz 4 yaşındayken başladığı sinemaya 15 yaşında veda etti Ömercik. Ama hala çocuk yıldız denilince, birlikte nice filmde oynadığı kuzeni Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu) ile birlikte ilk akla gelenlerden biri o.
Yeşilçam’ın artık tarih olan bir dönemine damga vuran oyunculardan biri olan Ömer Dönmez’in ya da hafızalara yer eden adıyla Ömercik’in doğum günü bugün. 13 Ağustos 1959’da Sakarya’da dünyaya gelen Ömercik, bugün 50’li yaşlarının sonuna doğru bir adım daha atıyor.
Buradan yola çıkarak Yeşilçam’ın geçmiş dönemine adlarını yazdıran bugün bazıları artık kameraların uzağında olan çocuk yıldızları hatırlayalım istedik.
Filmlerdeki değişmez rol arkadaşı ve gerçek hayattaki kuzeni Zeynep Değirmencioğlu’nun (Ayşecik) babası senarist Hamdi Değirmencioğlu onu Ses dergisinin çocuk yıldız yarışmasına sokmasaydı belki de hayatı çok farklı bir şekilde ilerleyecekti Ömercik’in. Yarışmada birinci değil ikinci oldu ama yine de Yeşilçam kapıları onun için ardına kadar açıldı.
Ama pek çok çocuk yıldızın kaderinden farklı olmadı onunki de. Büyüdükçe popülerliğini kaybetti. Onun ilk gençliğine denk gelen 1970’li yıllarda etkin olan erotik filmler dönemi Ömercik’in kariyerini değiştirmesine neden oldu. 17 yaşındayken geçirdiği talihsiz bir kaza nedeniyle de sol gözünü. Kısacası onun için “film bitti”. Sonra bir süre büfecilik, taksicilik yaptı. Bir ara Zeynep Değirmencioğlu ile birlikte emlakçılık yaptı. Onu 90’ların sonunda 2000’lerin başında bazı TV dizilerinde konuk oyuncu olarak izledik. Ömercik ya da gerçek adıyla Ömer Dönmez bugün 50’lili yaşlarının ikinci yarısını sürüyor ve bugün yeni yaşına giriyor. Artık Yeşilçam’ın da kameraların da uzağında bir bilgisayar firmasında çalışsa da hala birkaç neslin hafızasında “sarışın mavi gözlü ve afacan Ömercik.
Ömercik’in değişmez rol arkadaşı ve kuzeni Zeynep Değirmencioğlu ya da tanınan adıyla Ayşecik.
Babası senarist Hamdi Değirmencioğlu sayesinde henüz 2 yaşındayken Papatya adlı filmle sinemaya adım attı ve 20 yaşına gelinceye kadar da çok sayıda filmde rol aldı. O da tıpkı Ömercik gibi erken sayılabilecek bir dönemde evlenip sinemadan uzaklaştı. Şimdi Zeynep Değirmencioğlu’nun da sakin bir hayatı var.
Parla Şenol Yeşilçam’ın ilk çocuk yıldızlarından. Büyümüş de küçülmüş tavırlarıyla milyonların kalbini fethetti Şenol. 80’li yılların başında Boğaziçi Üniversiteden mezun olduca oyunculuk yerine turist rehberliği” ve “seslendirme sanatçılığı” yaptı. 2000’li yıllardan itibaren çocukluk aşkı oyunculuğa tekrar döndü. Bugün 60 yaşında olan Parla Şenol bir dönem TV dizilerinde rol aldı, kitaplar yazdı.
Yeşilçam’ın efsane yapımcılarından Türker İnanoğlu ile Türk sinemasının en zarif yıldızı Filiz AKın’ın oğlu İlker İnanoğlu’nun sinemadan uzak durması elbette beklenemezdi.
O beyazperdede Yumurcak adıyla ünlendi. Tıpkı kuzeni Sezer İnanoğlu gibi masum yüzüyle 70’li yıllarda Türk sinemasının aranan çocuk yıldızlarında biri oldu. İnanoğlu, yetişkinlik döneminde de aralarında Arka Sokaklar’ın da bulunduğu çok sayıda dizide rol aldı.
Daha 13 yaşındayken çıkardığı albümle küçük şarkıcı furyasının en önemli ismi oldu Küçük Emrah.Yaralı, Boynu Bükükler ve Ayrılamam albümleri satış rekorları kırdı. Döneminde çektiği acıklı filmlerdeki replikleriyle neredeyse ‘kült’ haline geldi. Hep ezilen, altta kalan, annesi kötü yola düşen gururlu ve yardımsever çocuğu oynadı. 90’lı yıllarla birlikte sakalları çıkmaya başlayan Emrah, popüleritesini yitirmeye başladı. Çözüm olarak pop müziğe yönelen Emrah’ın yeni imajı başta çok yadırgandı. Özellikle dans figürleri nedeniyle bir süre memleketine bile gidemediği iddia edildi.
Küçük yıldızların içinde belki de en akıllı davranan Emrah oldu. Yeni fiziki gelişimini uygun olarak kendine yeni bir yol seçen Emrah ,çok zorluk çekse de şöhretini hep belli bir seviyede tutmayı başardı. Bir yandan da ekonomik olarak çok iyi yatırımlar yapan Emrah’ın bugün 80 tane dairesi olduğu konuşuluyor.
Küçük Ceylan, 80’li yıllarda Emrah’ın rakibiydi. Ardı ardına filmler çekti albümler çıkardı. Ama para ve şöhret ona mutluluk getirmedi. Küçük yaşta evlendi, sonra hemen anne oldu.
İlerleyen yıllarla birlikte yaptığı 4 evliliği ve estetik operasyonlarıyla anılmaya başlandı. Son yıllarda ise özellikle magazin programlarında erkek arkadaşından yediği tokat ile çok konuşuldu.
Sezercik Aslan Parçası, Sezercik Yavrum Benim, Sezercik Küçük Mücahit gibi filmlerin kocaman gözlü, dağınık perçemli sevimli oyuncusu Sezer İnanoğlu babası yapımcı Berker İnanoğlu sayesinde sinemaya adım attı. Genellikle Kemaletin Tuğcu’nun kahramanlarını anımsatan anne- baba sevgisinden uzak çocukları canlandırarak seyirciyi ‘ban telinden’ vurdu.
Ama dönemin sinemaseverlerinin gönlünde 1974 Kıbrıs çıkarmasını konu alan Sezercik Küçük Mücahit filmindeki rolüyle taht kuran Sezercik’in hayatı yetişkinliği döneminde çok farklı bir yola girdi. Bir kaç filmin yapımcılığını üstlendiyse de sinemada eski parlak günlerine bir türlü dönemedi.Eşinin intiharı ise onun hayatında farklı bir dönüm noktası oldu.
Sezer İnanoğlu ya da pek çok kişinin hafızalarındaki adıyla Sezercik daha sonra polisiye olaylarla gündeme geldi.
Menderes Utku da bir dönemin çocuk yıldızlarından biri. Afacan adıyla tanınan Utku, 70’lerin başında birçok filmde oynadı. Ama sonra oyunculuk yerine sinema işletmeciliğini tercih etti.
Beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin anlatıldığı “Uçurtmayı Vurmasınlar” adlı sinema filmindeki rolüyle tanındı Ozan Bilen. O kadar başarılı oldu ki daha 5 yaşında ‘Altın Portakal Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Sonraki yıllarda daha çok bağımsız filmlerde rol alan Ozan bilen, son olarak” Girdap” adlı sinema filminde bir intihar bombacısını canlandırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ