Kadınlar Sitesi

Kireçlenme Sorununa Çözüm Olan Besinler ve Tedavisi İçin Öneriler

Kireçlenme Sorununa Çözüm Olan Besinler ve Tedavisi İçin Öneriler

Osteoartirit, halk arasında Kireçlenme olarak bilinen bu rahatsızlığın diğer isimleri;dejeneratif artirit veya dejeneratif eklem hastalığıdır. Aşınan Kıkırdağın yük taşıması zorlaşır,rahat hareket etme olanağı sağlaması kaybolur, eklemi oluşturan kemiklerin uçları belirgin hale gelir ve Maalesef ,Kemik Kemiğe temas etmeye başlar !!! Dolayısıyla hareket ettiğimizde ağrı hissetmeye başlarız. Hastalığın ilerlemesi kademeli olarak uzun süre devam edebilir.

Eklemlerin görevini iyi bir şekilde yerine getirebilmek için Kıkırdakların iyi çalışması gerekir.

Kıkırdakların iyi çalışmasını sağlayan 4 element şunlardır: Su, kollajen, proteoglikan ve kondrositler .

Bazı yeni yapılan çalışmalar, amino asit yönünden zengin gıdaların kıkırdağın ana parçası olan kolajenin yenilenmesini sağladığı yönündedir.

Kıkırdaklarımıza İyi Gelen ve Kireçlenme Sorunumuzu Çözecek Olan Bu Besinler Neler ?

1-Nar
Tek bir Nar, Günlük C ve K vitamini ihtiyacımızın yarısını, Folik asit ihtiyacımızın dörtte birini, B1,B2,B5 ,B6 ,Potasyum,Fosfor ve daha birçok vitamin ve mineral içerir. Sayısız derde devadır Nar. Suyunu da içebilirsiniz ancak taneli şekilde yemeniz daha fazla fayda sağlayacaktır.

2-Badem
Badem omega 3 yağ asitleri,E vitamini ve manganez açısından zengindir.Omega 3 iltihabı azaltır.E vitamini hasardan koruyan bir antioksidandır.Manganez eklemleri onarırken glukozaminin daha fazla ve etkili çalışmasına yardımcı olur.

3-Zerdeçal-Zencefil
Kemik kıkırdağının güçlenmesini ve yenilenmesini sağlamanın en etkili yollarından biriside yiyeceklerinize zencefil ve zerdeçal eklemektir.Bu iki süper gıda kıkırdaklarınızın daha fazla zarar görmesini engellerken aynı zamanda sizi ağrıdan da kurtarır

4-Sarımsak
Sarımsak eklemlerinizi ve kıkırdaklarınızı korur.Soğan pırasa,pazıda yiyebilirsiniz.bu gıdaların içerisinde organik sülfür bileşikleri vardır.

blank

5-Hindistan cevizi yağı
Bu yağ iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltan,vücudumuza zarar veren virüslere,bakterilere ve mantarlara karşı etkili yağlardan zengindir.

6-Kiraz
Kiraz,yaban mersini eklem sağlığının düzelmesinde çok etkilidirler

7-Jelatin
Diz,kalça ve diğer eklemleri yenilemek için harika bir doğal çaredir.

blank

ÖNERİLER:

Esneklik egzersizleri: Eklemlerinizi daha hareketli kılmak için germe, bükme, döndürme .

Güç kazandırma egzersizleri: Ağırlık kaldırma ve izometrik egzersizler her gün yapılırsa kaslar güçlenir ve eklemi koruyan yapılar daha sağlam hale gelir.

Dayanıklılık (aerobik) egzersizleri: Bu egzersizler, haftada en az üç gün, 20-30 dakika sürecek şekilde yapılmalıdır. Böylece kalp-damar sistemi daha dayanıklı olur ve vücut ağırlığı kontrol altında tutulur. Yürüyüş, hafif hafif koşmalar, bisiklete binme, ip atlama, dans etme bu amaç için yapılacak egzersizlerdir.

Eklemlerin Korunması : Eklemlerinize fazla yük bindirmemeye, ani hareketler yapmamaya özen gösterin. Dizlik ,bileklik kullanmaya çalışın.

Sıcak Ve Soğuk Uygulama: Sıcak kasları gevşetip rahatlatır, İnflamasyon olduğunda ise soğuk uygulama fayda verir.

Vücut Ağırlığının Azaltılması : Ağrıların en büyük sebeplerinden birinin ,fazla kilo olduğunu unutmayın. Vücudunuza yüklediğiniz bu fazlalıklar ,daha ileri düzeyde ve daha hızlı şekilde ilerlemiş Kıkırdaklara sahip olmanıza sebep olur. Lütfen Kilo vermeye çalışın !!! Sağlıcakla!!!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ