Kadınlar Sitesi

Kimsenin aklına gelmeyeni yaptı kürdandan servet kazanıyor. Ağaç kesmeden kürdan üretiyor… Köylüye de kilo başı 50 lira kazandırıyor.

Kimsenin aklına gelmeyeni yaptı kürdandan servet kazanıyor. Ağaç kesmeden kürdan üretiyor… Köylüye de kilo başı 50 lira kazandırıyor.

Ağaç kesmeden kürdan üretiyor… Köylüye de kilo başı 50 lira kazandırıyor.

blank

İzmir’den 2003 yılında İskenderun’a demir çelik fabrikasında çalışmak üzere gelen emekli mühendis Ahmet Çağlar, dolaştığı bir arazide gördüğü ağaçtaki dikenler ilgisini çekince toplayıp evine götürdü.

1. PAZARLAMAYA BAŞLADI

blank

Eşinin de tavsiyesi üzerine dikenleri kürdan olarak kullanılabileceğini fark eden Ahmet Çağlar, evinde bir süre kürdan olarak kullandığı dikeni ticari amaçlı değerlendirmek için KOSGEB desteğiyle özel bir makine yaptırıp işletme kurdu. Köylülerden kilogramını 50 liraya satın aldığı dikenleri makinede işleyerek Türkiye’nin farklı illerine pazarlamaya başladı.

2. “KİLOSUNU 50 LİRAYA SATIN ALARAK ÜRETİME BAŞLADIM”

blank

Yaklaşık bir yıldır dikenden ürettiği kürdanları satan mühendis, yaptığı açıklamada, dikenlerin “Acacia Sieberiana” türündeki bir ağaçta yetiştiğini söyledi. Yaklaşık 6 yıl boyunca yaptığı gözlemler sonunda kürdan üretimine karar verdiğini vurgulayan Ahmet Çağlar, “Çok basit bir fikirdi ama hayata geçmemiş olduğu için büyük ciro potansiyeli vardı. Bu dikene uygun makineyi yaptırmam gerekiyordu. Bunu da KOSGEB’den destek aldım. Dikeni de köy kesiminde çalışmayan vatandaşlara toplatıp kilosunu 50 liradan satın alarak üretime başladım” diye konuştu.

3. “AĞAÇ KESMEDEN KÜRDAN ÜRETİYORUM”

blank
Dikenleri önce kısa, orta ve uzun olarak boyutlarına göre ayırdığını, daha sonra diş etine batmayacak şekilde makinede işlemden geçirdiğini anlatan Ahmet Çağlar, ardından dezenfekte edilip ürünlerin paketlendiğini belirtti.

4. “HERKES ÇOK BEĞENİYOR”

blank

Emekli endüstri mühendisi, kendisini en çok motive eden şeyin ağaç kesmeden kürdan üretmek olduğunu vurgulayarak, “Günde 15 bin adet ürettiğimiz kürdanların tanesini 8 kuruştan başta İstanbul ve İzmir’deki restoranlar olmak üzere Türkiye’nin farklı illerine satıyorum. Şu an için küçük ölçekli olarak piyasada ve pazarda yer alıyoruz. Ürün hakkında olumsuz düşünene şu ana kadar hiç rastlamadım. Herkes çok beğeniyor. Yazın turistik bölgelerde turistlere de satmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

5. ÜRETİMİNDE 8 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Bu üretimin Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaygınlaşması halinde kırsal kesimdeki vatandaşlara ve ülke ekonomisine katkı sağlanabileceğini dile getirerek, organik diye tabir ettiği kürdanların üretiminde 8 kişinin çalıştığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ