Kadınlar Sitesi

İdrar Yolu Enfeksiyonu için Evde Yapabileceğiniz Doğal Tedavi Yöntemi

İdrar Yolu Enfeksiyonu için Evde Yapabileceğiniz Doğal Tedavi Yöntemi

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) çoğu kadını hayatlarının belirli noktalarında mutlaka etkileyecek olan, boşaltım sisteminin oldukça yaygın bir rahatsızlığıdır. Bunun ağrılı ve rahatsız edici olmasının yanı sıra, İYE uykusuzluğa da neden olabilir ve günlük faaliyetlerimiz kısıtlayabilir.

Elbette genelde doktora danışmadan bir tedaviye başlamamamız gerektiği doğrudur, ama çoğu zaman antibiyotik dışında bir çaremiz kalmamış gibi hissederiz. Ancak antibiyotikler karaciğere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda vücudumuzda ona karşı bir direnç de gelişir. Bunun sonucunda onların etkileri de her geçen gün azalmaya başlar. Bu nedenle ilk olarak İYE’yi önlemeye odaklanmak ve onlara karşı önlemler almakta yarar var. Böylece sistitten kurtulabilir ve günlük yaşamımıza geri dönebiliriz.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının başlıca nedenleri nelerdir?

Böbreklerimizin kanı filtreleme ve temizleme gibi çok önemli bir görevi vardır. Bu görevi gerçekleştirdikten sonra bunlar onların idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlamak için toksinleri mesanede biriktirirler. Bu nedenle böbreğe bağlantısı olan tüm organların mükemmel bir durumda olması gerekir. Engeller içermemesi ve bakterilerin büyümesini engelleyen uygun bir asidik ortama sahip olmaları gerekir. Ancak bazen yaşla, hamilelikle, menopozla, belirli doğum kontrol yöntemleriyle, prostatla (prostat bezinin iltihabı), diyabet gibi durumlarla, idrar yolundaki fiziksel değişikliklere bağlantılı bazı unsurlar bakterilerin büyümesine katkıda bulunur ve/veya idrar yolunda tıkanmalara neden olur. Bunun sonucunda da idrar yolunda sistit veya İYE olarak bilinen iltihaplanmalar ortaya çıkar.

Belirtiler

 • İdrar yaparken kaşıntı veya yanma hissi.
 • Pelvik bölgede baskı.
 • Sürekli idrar yapma ihtiyacı.
 • Kötü kokulu ve/veya kabarcıklı idrar.
 • İdrarda kan görülmesi.
 • Ateşlenme.

İdrar Yolu Enfeksiyonları için Doğal Tedaviler

Sistit veya İYE’yi tedavi etmenin en iyi yolu idrardaki bakterileri eleyen doğal antibiyotikler kullanmaktır.

 • Kızılcık: Bu kırmızı meyveler, onların antosiyanin ve karotenoidler ve C vitamini gibi yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde idrar yolu enfeksiyonları ile mücadele etmek için idealdir. Bunların arıtma özellikleri onların örneğin E. Coli’ye neden olan bakterileri idrar yolunun duvarından uzaklaştırması sayesinde mikroplara doğrudan etkide bulunur. Diğer yandan yüksek C vitamini içerikleri bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı savunmasını güçlendirir.
 • Maydanoz ve sarımsak: Bu besinler antibiyotik özellikler açısından mükemmeldir. Bunları yemeklerimize katabiliriz veya onları tek başına tüketebiliriz. Maydanoz meyve suyuyla karıştırıldığında (özellikle asidik meyve sularıyla) çok iyi sonuç verir. Sarımsak ise zeytin yağına batırılarak yumuşatılabilir ve yenebilir (yedikten sonra dişlerinizi iyi fırçaladığınız dan emin olun!).
 • Laktobasil bakterileri de faydalıdır. Bunları yoğurt gibi fermente süt ürünleri reyonunda pek çok süpermarkette bulabilirsiniz. Bunlar bağırsaklardaki bakteri dengesini iyileştirir ve antikorlar geliştirmemize yardımcı olur.
 • İdrar sökücüler idrar yolundan yabancı nesnelerin elimine edilmesini sağlar ve sıvı birikimiyle mücadele etmemize yardımcı olur. Bu nedenle diyetimize kuşkonmaz, salatalık, kereviz ve kaba yonca gibi gıdalar eklemek büyük önem taşır. Bunların yanı sıra, iltihap önleyici enzimleri sayesinde ananas da çok faydalıdır.

İYE’yi Önlemek için Öneriler

 • Sinir bozucu bakterilerin sisteminizden elenmesini sağlamak için yeterince sıvı tüketin.
 • C vitamini alın ve mümkün olduğunca çok portakal, limon, ananas ve yaban mersini suyu için.
 • Kahve, alkollü içecekler ve yeşil çaydan uzak durun, çünkü bunlar mesaneyi tahriş eder ve rahatsızlığı arttırır.

Gördüğünüz gibi, İYE tedavisi aslında oldukça basittir. Bu sadece biraz irade ve bolca sıvı ve meyve içeren dengeli bir diyeti takip etmenizi gerektirir. Kızılcıkların iltihaplanmalarla savaşma özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, onun için bunları ne şekilde olursa olsun (taze olarak, meyve suyu şeklinde, vs.) evde bulundurmakta yarar var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ