Kadınlar Sitesi

Evde Salça Yapımı

Evde Salça Yapımı

Evde Salça Yapımı
Güneşin son demlerini salça yapmak için ayırabiliriz. Salça yapmak kolay olduğu kadar emek ve zaman isteyen bir uğraştır. Malzemelerimizi temin edip emek ve zamanımızı da ayarladık mı ev yapımı doğal katkısız, tüm kış huzurla tüketebileceğiniz salçamız tamamdır!

Malzemeler:
*40 kg domates
*40 kg kapya biber
*Kıyma makinesi ve ya domates çekme makinesi
*Süzgeç
*Tepsi
*Kaya tuzu
*Bez çuval

Öncelikle yapacağımız salça için domates ve biberlerimizi temin ediyoruz. Görselde yer alan bir tepsi salça için 10 .kg domates kullanıldı. Ben toplamda 40 kg domates 40 kg biber kullandım. Domatesler salçalık -uzun domates olmalı. Diğer domates türleri fazla sulanacağı için bu iş için uygun değildir. Biber olarak da kapya biber- etli kırmızı biber kullanacağız.

Biberlerimizi güneş gören bir yere serip 1 gün güneşlendiriyoruz. Domatesleri yıkadıktan sonra geniş bir tencerede yaklaşık 10 dakika bütün olarak kaynatıyoruz. Soğuk sudan geçirip kabuklarını soyuyoruz.

Soyulmuş domateslerimizi kıyma makinemizden geçiriyor püre haline getiriyoruz. Eğer makinemiz yoksa püre haline getirebileceğimiz mutfak robotu ya da blender kullanılabilir.

Bir gün Güneşte bekletilmiş biberlerimizi ise çekirdeklerini çıkardıktan sonra düdüklü tencerede 15 dakika kaynatıyoruz. Kabuklarını soymak pek mümkün değildir. kabukları ile birlikte makineden geçiriyoruz. Makinenin ağzında biriken kabukları sık sık temizlemek gerekiyor, aksi halde tıkanma yapabilir.

Çekilmiş biberleri kabuk ve çekirdeklerinden ayırtmak için kevgir kullanıyoruz.

İyice ovalayarak süzdüğümüz salçamızı genişçe bir tepsiye sererek bolca tuzlayıp (küflenmemesi için, tadına da bakarak tuzlu bir tat elde edinceye kadar ) karıştırıyoruz ve dışarıda güneş gören bir yere koyuyoruz. Biz geniş açık alanlarımız olmadığından balkon kullanmayı tercih ettik:)

Domateslere gelince.. Makineden geçirdiğimiz domatesleri eğer çekirdeklerinden ayırtmak isterseniz onu da kevgirden ovalayarak geçiriyorsunuz. Süzdüğünüz domates salçasını ise direkt tepsiye de serebilirsiniz, daha çabuk kurusun isterseniz de temiz bez bir çuvalda 1 gün süre ile süzebilirsiniz.

Akabinde yine tepsiye sererek güneşe koyuyoruz. Kaşıkla üzerine çentikler atarak kuruma alanını genişletmiş oluyoruz. Güneşlendirirken sık sık karıştırıyoruz ki kabuk bağlamasın üzeri.

Kuru salça kıvamına geldiğinde biber ve domates salçalarını karıştırıp cam kavanozlara doldurup iyice bastırıyoruz. Üzerine ise zeytinyağı döküyoruz. Hava almaması gerekiyor. Aksi halde küflenip ekşiyebilir.

Kışlık salçanız hazır..Afiyetle tüketin:)

Özgen ÖZEN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ