Kadınlar Sitesi

Ev Yapımı Ocak Üstü Temizleyici

Ev Yapımı Ocak Üstü Temizleyici

Ocak üstü temizliği mutfağın en bitmek tükenmek bilmeyen işidir sanırım. Tam silersin üzerinden dakika geçmeden bir şey dökülür ya da dökülmese de toz olur, vs. Her ne kadar ocak için ayrı temizleyiciler de olsa aslına bakarsanız bu temizleyiciler çoğunlukla sadece yağ çözmeye odaklanmıştır. Halbuki ocakların üzerinde yalnızca yağ kiri yoktur sanıldığının aksine. Yağın yanı sıra kuruyup kalan yemek artıkları da en zorlu lekelerdir. Ve maalesef yağ çözücüler bu kuru kirler için yeterli değildir. Kireç sökme özelliği olan ürünlerin kireci (bu durumda kiri) kaldırma özellikleri de vardır ve bu tür kurumuş kirlerde daha başarılı olurlar aslına bakarsanız. Ancak benim bildiğim kadarıyla hem ocağı çizmeyecek hem de yağı kiri söküp atacak ikisi bir arada ürün yok piyasada. Bu durumda ne yapıyoruz? Tabi ki kendi formülümüzü kendimiz oluşturuyoruz.

blank

İhtiyacımız olana malzemeler şöyle;

1/2 çay bardağı karbonat,

1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı,

1/2 limonun suyu.

Tüm malzemeyi macun kıvamına gelene kadar güzelce karıştırın. Ocağın üzerine dökün veya mutfak süngerinin yumuşak tarafına sürüp ocağı süngerle silin. Ardından ıslak bir mikrofiber bezle silin. En son kurulayarak son dokunuşu yapın.

Karışımın içindeki karbonat ve limon suyu karışımı kireç sökme özelliğine sahip olduğu için kurumuş kirleri kolayca kaldıracaktır. Bulaşık deterjanı ise yağı sökecektir. Limon aynı zamanda hem bulaşık deterjanının yağ sökme özelliğini destekleyecek hem de ocağınızın ilk günkü gibi parlamasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ