Kadınlar Sitesi

Erken seçim olursa AKP ne kadar oy alır?

Erken seçim olursa AKP ne kadar oy alır?

Seçim sonuçları sonrasında olası bir erken seçim ihtimallerinde AKP kulislerinde bu sorunun cevabı aranıyor.

1erken seçim

Olası bir erken seçimde AKP oylarının yüzde 35’e kadar gerileyebileceği ihtimali olduğu öne sürüldü. Seçim sonuçları sonrası ortaya çıkan tablodan büyük rahatsızlık duyan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kurmaylarıyla birlikte yeni stratejiler üzerinde çalışmaya başladı.

Kulislere yansıyan bilgilere göre Saray, şu an için erken seçime çok sıcak bakmıyor. Olası bir erken seçimde oyların yüzde 35’e kadar gerileyebileceği ihtimali üzerinde duruluyor. O yüzden ‘kötünün iyisi’nin tercih edilebileceği ve en azından bir süreliğine koalisyona sıcak bakılabileceği kaydediliyor.

Zaman’dan Emre Soncan’ın haberine göre, ekibiyle acil bir zirve gerçekleştiren Erdoğan’ın, hükümeti kurma görevi vereceği Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan bütün partileri mutlaka dolaşmasını isteyeceği ifade ediliyor. Öte yandan Saray’a yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Erdoğan, AKP için ortaya çıkan olumsuz tablodan kendisini sorumlu tutmuyor.

Genel kanaatin aksine, meydanlara inmesinin partinin oy oranını artırdığı kanaatini taşıyor. Kendi yaptırdığı anketler öncesinde miting yapmama kararı alan Erdoğan’ın, AKP’nin yüzde 40’ın altında kaldığını görmesinin ardından seçim kampanyasına müdahil olmaya karar verdiği kaydediliyor. Davutoğlu’nun performansından memnun kalmayan Erdoğan’ın, önümüzdeki dönemde yeni bir isimle yola devam etmek isteyebileceği de Saray’dan sızan bilgiler arasında.

Buna karşılık Davutoğlu’na yakın isimler, Erdoğan ve çevresinin seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerine katılmıyor. Erdoğan’ın meydanlara inmesinin ‘çift başlılık’ görüntüsü meydana getirdiğini ve bu durumun partiye zarar verdiğini düşünüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ