Kadınlar Sitesi

Dolar fırladı, peki ne kadar oldu? İşte şu andaki dolar fiyatı

Dolar fırladı, peki ne kadar oldu? İşte şu andaki dolar fiyatı

Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler arasında küresel gelişmelerden en fazla etkilenen para birimi olurken dolar/TL bugün 3.62’ü de aştı.

blank

Dün açıklanan Fed tutanakları öncesi 3,61 seviyesinin üzerini gören Dolar/TL, bu sabaha da aynı seviyelerde başladı.

Türk Lirası dün gelişen piyasa arasında yüzde 1’e yakın düşüşle en fazla değer kaybeden para olurken dolar/TL bugün en düşük 3,6038, en yüksek 3,6102 seviyesini gördü. Euro/TL ise 4.09-4.10 bandında seyrediyor.Fed yetkilileri Haziran ayı FOMC tolantısında, Fed’in büyük tahvil ve diğer varlıklar portföylerinin önümüzdeki birkaç ay içinde küçültülmeye başlanmasına hazır olduklarını ortaya koydular.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Haziran ayı toplantısının dün yayınlanan tutanakları, Fed yetkililerinin ABD hisse senedi piyasasında artan riskler konusunda endişeli oldukarını ortaya koydu.IMF eski ekonomisti Kennet Rogoff, Çin’de artan borç seviyelerinin ciddi bir endişe kaynağı olduğunu, burada yaşanacak bir krizin herkesi vuracağını söyledi.ABD, nükleer ve balistik füze geliştirme programları nedeniyle, gerekirse Kuzey Kore’ye karşı askeri güç kullanabileceğini açıkladı.

“3.56 ARTIK ÖNEMLİ DESTEK KONUMUNDA”

Analişst Gizmen Nalbantlı dolarda yaşanan bu sürece ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD faizlerinde görülen yükseliş ile birlikte dolar küresel anlamda değer kazanıyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi, 2017 senesinin ve son 8 yılın en yüksek seviyesi 1.42 seviyesine yükseldi. 10 yıllıklar ise kritik 2.30 seviyesinin üzerinde.” ifadelerini kullandı. İşte Nalbantlının açıklamaları:

Dün Güney Afrika’da iktidar partisi ANC, düzenlediği konferansta, iki parti kaynağının verdiği bilgiye göre merkez bankasının kamulaştırılmasını teklif etti. Bu haberden sonra başta Rand olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetti. Parti konferansında gündeme gelen bu teklif merkez bankasının bağımsızlığını kaybedeceği endişelerini artırabilir.

Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam 150 bin civarı gelse bile iyi bir ücret artışı görürsek dolar küresel anlamda değer kazanmaya devam edebilir.
Kurun 3.64 seviyesinin üzerinde kalması durumunda 3.70’e doğru hareketin devamı beklenebilir. 3.94’ten başlayan düşüş trendinin kırılması ile 3.56 artık önemli destek konumunda. Gün içi önemli destek ise 3.60. Bu seviyenin üzerinde kaldığımız sürece kurdaki yükseliş devam edebilir.

“3.71’E KADAR GÜÇLÜ BİR DİRENÇ BULUNMUYOR”

KapitalFx Analisti Önder Sinan Ürkmez dolarda yaşanan yükseliş hakkında “3,5420 seviyesini aşarak momentumu kısa vade yönde yukarı değişen kurda yukarı hareketin hatırı sayılır derecede kuvvetli olduğu görülüyor. Ancak genel olarak geçmiş tecrübelerimizden edindiğimiz bu dönemlerde bazı bant- aralığı oyuncularının alım yönünde devreye girdiği ve ralli hareketinde daha çok satış yapmaya isteğinde olduğudur.” yorumunda bulundu.Ürkmez, “Genel olarak hacmin halen yeterince yüksek olmadığı söylenebilir. Bununla birlikte 3,64 üzerinde 3,71 seviyesine kadar da güçlü bir direnç bulunmuyor.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ