Kadınlar Sitesi

Çok Az Kişinin Bildiği Bu Meyve Yağ Yakıcı Olması Özelliğiyle Biliniyor

Çok Az Kişinin Bildiği Bu Meyve Yağ Yakıcı Olması Özelliğiyle Biliniyor

İskandinavya’da yaşamıyorsanız veya Ikea’ya gidip reçelini veya meyve suyunu içmediyseniz, kekreyemişi bilmiyor olabilirsiniz. Kekreyemiş mucize meyve olarak da adlandırılıyor.Kekreymiş ve yabanmersini aynı aileden geliyorlar. Kekreyemiş, yabanmersinine göre daha küçük, sulu ve tatlı. Ayrıca içerisinde bolca vitamin barındırıyor.Daha önce sizlere mucize meyve diye sunulan birçok meyveyle karşılaşmışsınızdır. Ancak kekreyemiş çok başka!

blank

Taneli ufak meyveler çok besleyicidirler ve vitaminle doludurlar.

Acai ve kurt üzümü günümüzde oldukça revaçta. İnsanların yeni yeni keşfettikleri şey ise kekreyemişin bunlardan çok daha faydalı olduğu gerçeği.

2014 yılında İsveç’te yapılan bir araştırmada kekreyemişin yüksek yağ içerikli diyetlerin olumsuz etkilerini yok ettiği gösterildi.İsveç’in Lund Üniversitesi kampüsünde yer alan Antidiabetic Food Centre’da gerçekleştirilen araştırmanın öncüleri Araştırmacı Karin Berger ve doktora öğrencisi Lovisa Heyman’dı.

Deneyde fareler iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki fareler az yağlı besinlerle ikinci gruptaki fareler ise fazla yağlı besinlerle beslendi. Araştırmacılar daha sonra fazla yağla beslenen fareleri de farklı gruplara ayırdı. Bunlardan bazılarına kekreyemiş, bazılarına yaban mersini bazılarına da ahududu verildi. Gruplardan birine ise hiçbir şey verilmedi.

Üç ayın ardından kekreyemiş verilen grubun en iyi sonuçları gösterdiği tespit edildi. Yüksek yağlı besinler tüketmelerine rağmen kilolarında bir artış gözlenmedi. Kan şekeri ve insülin seviyelerinin dengeli olduğu görüldü. Karaciğerlerindeki yağ oranı, yüksek yağlı besinlerle beslenmelerine rağmen kekreyemiş verilmeyen farelere göre çok daha azdı.

Araştırmacılar kekreyemişin sağlığa neden bu kadar faydalı olduğunu tam olarak ifade edemiyorlar. İddialar ise kekreyemişe kırmızı rengini veren polifenol isimli antioksidanın bunu sağladığı yönünde.

Peki kilonuzu kontrol edebilmek için kaç tane kekreyemiş yemeniz gerekiyor?

Karin Berger, “Kekreyemiş ile beslenilen farelerin yediklerinin %20’si kekreyemişti. Ancak insanlar bu oranda kekreyemiş tüketemezler. Amaç aslında tam olarak kilo vermek değil. Sadece obezite ve diyabeti önlemek” dedi.

Berger ayrıca araştırmada yer alan araştırmacıların şimdilerde bol bol kekreyemiş tükettiğini söyledi.

Sanırım herkesin canı biraz kekreyemiş çekmiştir. Mucize meyveden herkesin haberdar olması için paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ