Kadınlar Sitesi

Çin takvimlerine göre cinsiyet belirlemeyin

Çin takvimlerine göre cinsiyet belirlemeyin

Çin takvimlerine göre cinsiyet belirlemeyin

Bebek bekleyen aileler için cinsiyet ilk haftalarda büyük heyecan yaratabiliyor. Anne ve babalar, bu heyecan sonucu bilimsel karşılığı olmayan “Çin Takvimi” gibi yöntemlerle bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye çalışıyorlar. Uzmanlar ise bunun bilimsel olmadığına dikkat çekerek, “Bebeğin cinsiyeti babadan gelen cinsiyet kromozomlarıyla belirlenir.. Dolayısıyla bebek yılın hangi gününde doğarsa doğsun kız veya erkek olma ihtimali yüzde 50’dir” diyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gök, Çin takvimine göre cinsiyet tayin etmenin bilimsel olmadığını belirterek, “Bebek yılın hangi gününde doğarsa doğsun kız ya da erkek olma oranı yüzde 50’dir” dedi. Bebeğin cinsiyetinin anne rahmine düştüğü an belirlendiğini, bunun Çin takvimi ile ilgisi olmadığını dile getirdi.

Bebeğin cinsiyetini kromozomlar belirliyor

Dr. Gök, “Bir bebeğin, anne rahmine düştüğü gün kromozomal olarak cinsiyeti belirlenir. Cinsel organının oluşması da 9. haftada başlar. Bunu tespit edebilme süremiz 11. ile 12. haftalar arası olur. Bebeğin kız veya erkek olması babadan gelen cinsiyet kromozomlarıyla belirleniyor. Dolayısıyla yılın hangi gününde doğarsa doğsun bebeğin cinsiyetinin kız ya da erkek olma oranı yüzde 50’dir. Dolayısıyla Çin takvimi inanışı bilimsel olarak doğru değildir” diye konuştu.

Hamile karnının sivri ya da geniş olması cinsiyet ile ilgili değil hamile olan kişinin yapısıyla ve bebeğin pozisyonuyla ilgilidir. Gök, “Mantığımızı ön plana aldığımızda bunların hiç biri inandırıcı gelmiyor. Anne adayının aldığı gıdanın cinsiyeti belirlemede etkisi yoktur. Hamilenin karnını sivri görüp bebeğin erkek doğduğunu gördüğümüz hamileler olabilir. Ye tatlıyı doğur Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi sözünün hiç bir geçerliliği yoktur” dedi.

Çin Takvimleri’ne inanmayın

Cinsiyeti belirlerken tek baktıkları ve kesin olan şeyin bebeğin cinsel organı olduğunu söyleyen Dr. Gök, “Bebeğin cinsiyetini belirlerken penisi gördüğümüzde erkek, penisi göremediğimizde kız diyoruz. Ama erkek bebeğin cinsiyeti daha erken belli olabiliyor. Ailelere uzmanı hekim tarafından ultrason ile cinsiyet tayini yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Çin Takvimi’ne hiç bir şekilde itibar etmemeleri gerekir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ