Kadınlar Sitesi

Çene kemiği olmadan doğdu ama… İşte ezber bozan çene ameliyatı

Çene kemiği olmadan doğdu ama… İşte ezber bozan çene ameliyatı

“Şimdi kendimden daha eminim. Çünkü şimdi daha normal göründüğümü düşünüyorum.” 16 yaşındaki Abby Rodgers artık böyle söylüyor. Genç kıza dünyada bir ilk uygulandı ve konuşabilmesi, yemek yiyebilmesi için kalçasından alınan kemik grefti yüzüne uygulandı. İşte detaylar…

Neredeyse çenesi olmadan dünyaya gelen 16 yaşındaki Teksaslı Abby Rodgers’ın konuşabilmesi ve yemek yiyebilmesi için kalçasından alınan kemik grefti yüzüne uygulandı.

DÜNYADA BİR İLK

Dünyada bir ilk olarak, cerrahlar Abby Rodgers’ın çenesine kalçasından aldıkları kemiği transfer etti. Neredeyse çenesi olmadan dünyaya gelen 16 yaşındaki Teksaslı Abby Rodgers’ın konuşabilmesi ve yemek yiyebilmesi için kalçasından alınan kemik grefti yüzüne uygulandı.

blank

TÜM HAYATI DEĞİŞTİ

Geçirdiği önemli operasyon üzerinden 1 yıl geçti. Ve şimdi 16 yaşındaki Abby, okuldaki diğer kızlar gibi, özgüvenli, özgürce sohbet edebiliyor, istediği yiyecekleri dilediğince yiyebiliyor. Abby, çok küçük çenek kemiği ve bacaklarının alt kısmı eksik bir şekilde doğdu. Genetik bir hastalık ile doğan Abby, şunları söyledi: “ Oldukça zordu… Çiğneme gerektiren şeyleri yemek özellikle de cips ve et yemek çok zordu. Ama et yemeyi seviyorum.”

blank

“KENDİMDEN DAHA EMİNİM”

Doktorlar genelde kaval kemiğinden greft alıyorlardı, ancak ezber bozan bir operasyonla kalçadan aldıkları kemiği kullandılar. Bu durum için yorum yapan Abby, “Şimdi kendimden daha eminim. Çünkü şimdi daha normal göründüğümü düşünüyorum. Konuşurken hala biraz sorun var, bazı harfleri çok iyi söyleyemiyorum ama eskiye göre kesinlikle çok daha iyiyim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ