Kadınlar Sitesi

Bulgur , Pirinç ve Makarnayı Yanlış Pişiriyoruz !!!

Bulgur , Pirinç ve Makarnayı Yanlış Pişiriyoruz !!!

Alışık olduğumuz Pirinç ve Bulgur Pilavı tarifini unutmamız gerektiğini bu yazıda anlayacaksınız. Yıllardır uyguladığımız bu yöntem Pirinç ve Bulgurdan almamız olası olan Vitaminleri Tahrip ediyor. İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Profesör Doktor Funda Elmacıoğlu , Türkiye’de Beslenme eğitiminde büyük eksiklikler olduğunu, doğru pişirme yöntemlerinin vatandaşlara aktarılması adına eğitimler verilmesi gerektiğini bildirdi. Doğru Beslenme ile Yaşam kalitesinin arttırılabileceği, bazı hastalıklardan korunulabileceği , daha güçlü ,zeki bir nesil yetiştirilebileceği konularına da değindi.

blank

Belki Daha Lezzetli Ama Kesinlikle Daha Sağlıklı Değil !!!

Bildiğimiz Bulgur veya Pirinç Pilavı yaparken,birçoğumuzun uyguladığı yöntem: Pirinci yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra,iyice kavurmak,sonrasında Sıcak su eklemek,ağzını kapatıp pişene kadar beklemek.

Ancak bu yöntemle; Kavurduğumuz Bulgur ve Pirinçteki B grubu vitaminlerin tahrip edildiğini söyleyen Prof. Dr. Elmacıoğlu benzer bir hatayı birçok kişinin Makarna pişirirken de yaptığını açıkladı, Makarnayı bol suda haşlıyor ve sonrasında haşlama suyunu dökerek B grubu vitaminleri ziyan ediyor, sadece Makarnadaki enerjiyi alarak, karın doyuruluyor diye açıkladı.

Yanlış Pişirme Yöntemi Sebebiyle Bulgur-Pirinç ve Makarnadan alamadığımız B grubu Vitaminlerin, Vücudumuzda meydana getirmesi olası etkilerinin İleride Hissedileceğini açıkladı. Özellikle Kas ve Sinirim Sistemi üzerinde çok büyük etkileri olan bu vitaminlerin yokluğu ,ileri yaşlarda karşımıza sorun olarak çıkıyor. Vitaminlerin Suda eriyen ve Yağda Çözülen Vitaminler olarak ayrıldığını, Bahsi geçen B grubu vitaminlerin Suda eriyen vitaminler gurubuna girdiğini belirtti. Yağda kavurduğumuz zaman ,içine alması olası olan vitaminler organizmaya alınamıyor,işte Kavrulmasının yanlış olma sebebi de tam olarak bu.

blank

Peki Bulgur- Pirinç ve Makarna İçin En Doğru Pişirme Yöntemi Nedir ?

Profesör Doktor Elmacıoğlu En doğru pişirme yöntemini şöyle açıklıyor:

  • Pirinç veya Bulguru kullandığınız ölçüden 1 buçuk katı fazla olan kaynamış suya atın ve ağzını kapatıp pişmeye bırakın. (Yani 1 bardak pirince 1 buçuk bardak su)
  • Makarnayı ise, haşlanmasına yetecek kadar bir kaynamış suya atıp,hiç süzmeden suyunu çektirip tüketin diyerek bizleri aydınlatıyor.

Siz de sevdiklerinize yıllardır uygulanan bu yanlış yöntemi ve daha sağlıklı beslenmek için ,Doğru pişirim yöntemini bildirmek için yazımızı Paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ