Kadınlar Sitesi

Ayla Filminin Gerçek Kahramanı Süleyman Amcanın Hanımı Nimet Abla Eşinin Ölümüne Dayanamadı Maalesef O da …

Ayla Filminin Gerçek Kahramanı Süleyman Amcanın Hanımı Nimet Abla Eşinin Ölümüne Dayanamadı Maalesef O da …

Hikayesi Ayla filmine konu olan ve dün hayatını kaybeden Kore Gazisi Emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin eşi Nimet Dilbirliği, eşinin acısına dayanamayarak dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

blank

“Ayla” filmiyle hikayesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Eunja Kim’in manevi babası olan ve dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin eşi Nimet Dilbirliği de vefat etti.

Alınan bilgiye göre, 85 yaşındaki Nimet Dilbirliği, sabah saatlerinde Selimiye Mahallesi’ndeki evinde yaşamını yitirdi. Bunun üzerine Süleyman Dilbirliği için bugün cuma namazının ardından düzenlenecek cenaze töreni de ikindi vaktine ertelendi. Süleyman ve Nimet Dilbirliği’nin cenazeleri ikindi vakti toprağa verilecek. Nimet Dilbirliği ile “Astsubay Süleyman”ın 65 yıllık evli oldukları öğrenildi.

blank

DEDELERİNİN KORE MADALYASINI YAKALARINDA TAŞIDILAR

Süleyman Dilbirliği (91) ile 65 yıllık eşi Nimet Dilbirliği (85)’nin cenazeleri saat 14.45 sıralarında Üsküdar Selimiye Camii’ne getirildi. Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin Türk bayrağına sarılı tabutu ile eşinin tabutu yan yana kondu. Cenaze törenine, çiftin çocukları, torunları ve yakınları başta olmak üzere çok sayıda askeri personel ile Kore Gazileri katıldı. Ayrıca cenazeye katılan çiftin torunları Evren Dilbirliği ile Nesil Sonuvar da dedelerinin Kore madalyalarını yakalarında taşıdı. Çiftin ikindi vaktine müteakip kılınancenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na toprağa verildi.

GALA İPTAL

Türkiye dışında Avrupa’da gösterime giren ‘Ayla’ filminin Almanya galası, savaşta ailesini yitiren Koreli Eunja Kim’i sahiplenen ve ismini Ayla koyan Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği’nin yaşamını yitirmesi üzerine iptal edildi. Filmin oyuncuları ve Eunja Kim, bu haberin şokunu yaşarken bu sabah da eşi Süleyman Dilbirliği’nin acısına dayanamayan Nimet Dilbirliği’nin ölüm haberiyle sarsıldı. Ayla filmi Almanya başta olmak üzere Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Danimarka, İsviçre ve Azerbaycan’da perşembe günü gösterime girdi. Almanya’da yapılacak gala için tüm hazırlıklar tamamlanırken uzun süredir tedavi gören Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği yaşamını yitirdi. Gala iptal edildi, olayın şokunu yaşayan film ekibi cenaze için hazırlık yaparken bu kez Ayla’nın manevi annesi Süleyman Dilbirliği’nin eşi Nimet Dilbirliği’nin de ölüm haberi geldi.

blank

TARİH HENÜZ BELLİ DEĞİL

Dağıtımcı firma ise yaptığı açıklamada, filmin oyuncularının önümüzdeki günlerde tekrar Berlin’de filmi izleyiciyle birlikte izleyeceklerini ancak tarihin henüz net olmadığını belirtti. Filmde Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı sırasında ailesini yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle “Ayla” filmine konu olmuştu. ‘Ayla’ filmi dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen gerçek insanlığı anlatıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ