Kadınlar Sitesi

Avrupa’nın İlk Şoförsüz Minibüsleri Yolcu Taşımaya Başladı

Avrupa’nın İlk Şoförsüz Minibüsleri Yolcu Taşımaya Başladı

Avrupa’nın İlk Şoförsüz Minibüsleri Yolcu Taşımaya Başladı
Yunanistan’ın Trikala (Tırhala) şehrinde Avrupa’nın ilk şoförsüz minibüsleri deneme sürüşlerinin ardından hizmet vermeye başladı. 6 minibüs, yaklaşık 3 kilometrelik güzergah boyunca 12 durakta vatandaşa hizmet veriyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından 2012’de araştırma ve teknolojik kalkınma programı çerçevesinde üretilmeye başlanan şoförsüz minibüsler, 2014 – 2016 yılları arasında 5 Avrupa şehrinde altı ay süreyle hizmet verecek.

Şoförsüz minibüsler, Avrupa’da ilk defa Yunanistan’ın Teselya bölgesi şehri Trikala’da 11 Eylül’de deneme sürüşlerine başladı. Bu ayın başından itibaren ise vatandaşların kullanımına sunuldu.
Yunanistan'ın Trikala (Tırhala) şehrinde Avrupa'nın ilk şoförsüz minibüsleri deneme sürüşlerinin ardından hizmet vermeye başladı.
Trikala Belediyesi tarafından desteklenen program, aylar süren güzergah belirleme ve vatandaşların bilgilendirilmesinin ardından deneme sürüşlerine başladı. Vatandaşların güzergah boyunca otomobillerini park etmemeleri istendi. Birkaç gün önce de yolcuların kullanmaya başladığı minibüsler, şehrin en işlek caddelerinde hizmet veriyor. Elektrikle çalışan çevre dostu minibüsler, GPS sistemi, engel tanıyan lazer ve bilgisayar yardımıyla hareket ediyor. Minibüsler vatandaşların şaşkın bakışları arasında yol alıyor. Kimi meraklı vatandaş deneme amaçlı minibüsleri kullanırken diğer bazıları ise fotoğraflıyor.
İlk Şoförsüz Minibüsleri Yolcu Taşıyor

3 KİLOMETRELİK GÜZERGAH
Osman Şah (Kara Osman Paşa) tarafından 16. yüzyılın başlarında Mimar Sinan’a yaptırılan Trikala’daki Kurşunlu Cami durağının da bulunduğu minibüsleri vatandaşlar Pazartesi günü hariç haftanın diğer günlerinde kullanabiliyor. Mavi hatta 2,34 kilometre güzergahta 9 durak ile hizmet veriyor. 15 yolcu kapasitesine sahip minibüsler 20 kilometre hız yapabiliyor. Kırmızı hattın uzunluğu ise yarım kilometre ve 3 duraktan oluşuyor.
İlk Şoförsüz Minibüsler

5 AVRUPA ŞEHRİNDE KULLANILIYOR
Avrupa’da 12 pilot şehir yarışmasında finale kalan Oristano (İtalya), Vantaa (Finlandiya), Trikala (Yunanistan), Sophia Antipolis (Fransa), San Sebastian (İspanya) olmak üzere 5 şehir arasından Yunanistan’ın Trikala şehri, en çok oyu alarak pilot uygulamasına ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştı. Trikala ile kullanılmaya başlayan şoförsüz minibüsler, diğer 4 Avrupa şehrinde de 6 ay boyunca kampüsler ve fuar alanlarında yolcu taşıyacak.

CityMobil2 adı verilen program çerçevesinde şoförlerin yerini bilgisayarlar alıyor. Minibüslerin toplu taşıma araçları ile birlikte destek amaçlı sistemin entegre edilmesi amaçlanıyor.
citymobil2

18 MİLYONLUK BÜTÇE AYRILDI
Eylül 2012 – Eylül 2016 dönemini kapsayan programa Avrupa genelinden 45 kurum ve kuruluş destek veriyor. Programın toplam bütçesi yaklaşık 18 milyon Euro (9 milyon 500 bin AB desteği). Programa Yamaha, Robosoft, 2GetThere, Induct ve Movemile olmak üzere 5 üretici şirket katkı sunuyor. Şoförsüz minibüsler, seçilen 5 şehrin belli güzergahlarında hizmet veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ