Kadınlar Sitesi

Ağlatan Görüntü: Açlıktan Ölen Kutup Ayısını İzleyince HEMEN Harekete Geçmezsek Çok Geç Olacağını Anlayacaksınız

Ağlatan Görüntü: Açlıktan Ölen Kutup Ayısını İzleyince HEMEN Harekete Geçmezsek Çok Geç Olacağını Anlayacaksınız

Küresel ısınma hakkında sık sık tartışma programları izliyor ve haberler okuyoruz.Peki kaçımız küresel ısınmanın sonuçlarını çıplak gözle görebiliyor?

blank

Sea Legacy isimli okyanusların temizliği için bir organizasyonda film yapımcısı olan ve fotoğrafçılıkla uğraşan Paul Nicklen, bir yaz günü Baffin Adası’na geldiğinde gördüğü manzaraya inanamadı.

Hemen gözünün önünde bir kutup ayısı açlıktan ölmek üzereydi.

blank

Kanada’da büyüyen, biyoloji ve vahşi yaşam fotoğrafçılığıyla uğraşan Paul şimdiye dek 3 bin kutup ayısıyla karşılaşmış. Ancak bu ay gördüğü bir manzaraya daha önce hiç denk gelmemiş.Paul, National Geographic’ye “Kutup ayısını kayda alırken bir yandan da gözlerimden yaşlar süzülüyordu” dedi.

İzleyeceğiniz videoda bir kutup ayısının çaresizce yiyecek bir şeyler aradığını göreceksiniz. Yetersiz beslenmekten arka ayaklarını artık kullanamayan zavallı kutup ayısı kendisini ön ayaklarıyla çekerek sürüklüyor.Bir balıkçının çöpe yiyecek bıraktığı umuduyla yakınlardaki bir çöp kutusunu karıştırmaya başlıyor.

Çöp tenekesinde hiçbir şey bulamayan zavallı hayvan kendini yere bırakıyor.Birçok kişi Paul’e kutup ayısını gördüğünde neden yardıma koşmadığını sordu.Onun National Geopgrahic’te bu soruya cevabı, “Yardım etmek elbette aklımdan geçti. Ancak ben de oraya çantamda tonlarca et taşıyarak gelmemiştim” şeklinde oldu.

blank

Yanında yiyecek bir şeyler olsa bile bu kutup ayısını bir süreliğine idare edecek ve ona kalıcı çözüm sunmayacaktı. Öte yandan Kanada’da vahşi hayvanları beslemek yasak.Paul, küresel ısınmanın ne kadar ciddi bir sorun olduğunu göstermek için kutup ayısının ölümünü kamerasına aldı.

Can çekişen ve son nefesini veren kutup ayısının görüntülerini izlemek insanın içini sızlatıyor. Görüntüleri izleyen herkesin etkileneceği kesin. En kötüsü de bunun bizim hatamız olması.Paul, görüntülerin insanların dikkatini çekeceği ve soruna daha fazla önem vereceğini umut ediyor.Kutup ayıları, küresel ısınma sonucunda sıcaklıkların artması ve buzulların erimesinden etkilenen ilk hayvanlar.

blank

Buzular eriyince etrafta fok balıkları da olmuyor ve haliyle kutup ayıları beslenemiyorlar.Halbuki Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı 2002 yılında küresel ısınmanın kutup ayılarının hayatını nasıl etkileyeceğini önceden açıklamıştı.

Aradan 15 yıl geçmesine rağmen insanların küresel ısınma hakkında hala bilinçsiz oldukları gözlerden kaçmıyor.Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun raporlarına göre eğer görmezden gelirsek yakın gelecekte kutup ayılarının soyunun tükenecekmiş.

Küresel ısınmanın nelere mal olduğunu gösteren acı ancak gerçek videoyu paylaşarak insanların gözünün açılmasını sağlayın!

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ