Kadınlar Sitesi

9 Yıldır Yemek Yemeden Su İçmeden Yaşadığını İddia Eden Genç Kızın Şaşırtan Hikayesi

9 Yıldır Yemek Yemeden Su İçmeden Yaşadığını İddia Eden Genç Kızın Şaşırtan Hikayesi

“Söz konusu yemekken nasıl böyle bir şey mümkün olur” diye düşünmeden edemeyeceğiniz bir hikayeyle karşı karşıyayız bugün.
Sıkı takipçilerimiz bilir, daha önce yemeğe alerjisi olan gencin yürek burkan hikayesini de, güldüğünde ve yemek yediğinde bayılan kadının üzücü hikayesini de, hatta suya alerjisi olan gencecik bir kızın hüzünlü hikayesini de birlikte okumuş, birlikte üzülmüş, birlikte şaşırmıştık.
Ama durum bu kez farklı. Çünkü ortada ne herhangi bir hastalık, alerji söz konusu ne de geçmişte yaşanmış hüzün dolu bir olay.
Bu kez hikayemizin kahramanı yemek yememeyi ve su içmemeyi neredeyse seçmiş biri desek daha doğru olur.
Nasıl mı?
Tam olarak şöyle…


Genç kız 9 yıl boyunca hiçbir şey yememesini şöyle açıklıyor: “İştahım yok”

blank

Muluwork Ambaw Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa yaşayan 18 yaşında genç bir kız. Önceden Konta adlı bir kasabada ailesiyle birlikte yaşayan ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Ambaw, eğitimi için başkent Addis Ababa’ya yerleşiyor.

Burada kuzeni ve kuzeninin eşiyle birlikte yaşamaya başlayan Ambaw, yaklaşık 9 yıldır yemek yemediğini, hatta su bile içmediğini iddia edince de ülkenin en çok konuşulan ismi haline geliyor. Neden yemek yemediği sorusuna ise verdiği cevap oldukça basit: “İştahım yok”

Ambaw, en son 5. sınıfa yeni başladığı sıralarda bir öğlen yemeği yediğini hatırlıyormuş, ondan sonra ise ağzına tek lokma bir şey girmemiş. Buna rağmen herhangi bir sağlık sorunu çekmediğini de söyleyen genç kızın tek sorunu ara ara yaşadığı baş ağrılarıymış. Bunu da ağrı kesici ilaçlar kullanarak hallediyormuş.
Böyle ciddi bir iddia ortaya atılınca ülkede bir şaşkınlık alıp başını gidiyor tabii, ailesinden tutun da okul müdürüne kadar herkes şahit olduklarını bir bir açıklıyor.

“Eve geldiğinden beri tuvalete de hiç gitmedi”

blank

Bir süre önce yanlarına taşındığı kuzeni Belachew Kereso ve eşi Asnakech Ayele de genç kızın onların yanlarına taşındığından beri su bile içmediğini destekler açıklamalar yapmışlar. Öyle ki ev hanımı olan Ayele “Ev hanımı olduğum için bütün günümü evde geçiriyorum. Eve geldiğinden beri bir şey yiyip içtiğini hiç görmedim. Tuvalete de hiç gitmedi.” demiş.
Okulunun yanı sıra evde de sürekli ev işleri yaptığı söylenen Ambaw, aynı zamanda kendisini hiç yorgun da hissetmiyormuş.

Doktorlardan şok eden açıklama da gecikmiyor: “Kan testinde her şey normal ama midesinde yiyecek kalıntısına bile rastlanamadı”

blank

Ambaw’ın iddiaları gündeme öyle bir oturuyor ki bu duruma doktorlar da ilgisiz kalamıyor ve çeşitli muayeneler yapılıyor. Normal şartlar altında bir insanın yemek yemeden, en önemlisi de su içmeden 9 yıl yaşamasının mümkün olmadığını söyleyen doktorlar gördükleri karşısında şaşkına dönüyorlar.Çünkü yapılan kan testinin sonucunda Ambaw’ın kan değerleri oldukça normal seviyelerde çıkıyor. Oysa bırakın 9 yılı, sadece birkaç gün sıvı tüketilmemesi ya da yemek yenmemesi durumunda bile kan değerlerinin hızla düşmüş olması ve bunun organlara önlenemez zararlar vermiş olması bekleniyor.

Buraya kadar her şeyin genç kızın bir yalanı olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Hatta eminiz bunu en başta doktorlar da kızın “masum” bir yalanı olarak görmüşlerdir. Ama yapılan muayeneler sonucunda doktorlar öyle bir bulguya rastlıyorlar ki ne yalan söyleyelim, bizi epey şaşırttı.

Şöyle ki, doktorlar vücutta bir insanın yaşaması için gerekli olan kimyasalları incelerken mide kısmına geldiklerinde, herhangi bir yiyecek kalıntısına ya da suya rastlayamıyorlar. Bu da kızın en az birkaç gün ya da birkaç hafta boyunca hiçbir şey yememiş ve içmemiş olmasıyla açıklanabilecek bir durum sayılıyor.
Akıl sır erdiremediğimiz, Ambaw ile tanışsak kesin “Ne demek iştahım yok, olur mu öyle, ekmeksiz ye ama yine de ye” diye tutturacağımızdan emin olduğumuz, ilginç bir hikaye.
Biz tıpkı Etiyopya ve hatta tüm dünyadaki birçok insan gibi böyle bir şey nasıl mümkün olabilir, çözemedik. Sizin “Kesin şöyle bir şey söz konusudur ya” dediğiniz bir fikriniz varsa bize mutlaka yorum olarak yazın, birlikte aydınlanalım. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ