Kadınlar Sitesi

24 Yaşındaki Kanser Hastası Adamın Hayata Dair Önerileri Sizi Göz Yaşlarına Boğacak.

24 Yaşındaki Kanser Hastası Adamın Hayata Dair Önerileri Sizi Göz Yaşlarına Boğacak.

24 yaşındaki kanser hastası genç, Reddit’te sayılı günleri olduğunu yazdı. Hayat hakkında edindiği tecrübeleri ve bizlere verdiği tavsiyelerini hepimizin bilmesi gerekiyor.
Henüz 24 yaşındayım. Kefenimi çoktan seçtim. Cenaze hazırlıklarıma şimdiden başladım. Kefenim güzel değil ama zaten kimse görmeyecek.

Hayatın ne kadar önemli olduğunu anlayamadan kanser teşhisi koyuldu. Herkesin yapması gereken şey ölmeden önce dünyaya bir şeyler katmış olmak. Ben hayatımı çok boş geçirdim. Kendimden sonrakilere katkı sağlayacak bir şey bırakmadım dünyaya. Hayatımı dolu dolu yaşayamadım.

Önceleri aklımı kurcalayan bir sürü şey vardı. Ne kadar ömrüm kaldığını öğrenince, hayatı çok ciddiye almaya başladım. Sizlere naçizane tavsiyelerim olacak. Okuyanlar ve beni tanıyanlar az sonra söyleyeceklerimi mirasım olarak kabul etsin:

Sevmediğiniz işte çalışmayın. Sevmediğiniz bir işte başarılı olamazsınız. Sabır, tutku ve bağlılık sevdiğiniz işi yaptığınızda ortaya çıkacak şeyler.

Başkalarının ne düşündüğünü bu kadar önemsemeniz aptallık. Korku sizi zayıflatır ve kör eder. Korkmaya devam ederseniz, korkunuz sizi her geçen gün daha da kötü bir yolda sevk edecektir. Kendinizi dinleyin. Bazıları size ‘deli’ diyebilir. Ancak bazıları da ‘efsane’.

Hayatınızın kontrolünü elinize alın. Sorumluluk almayı öğrenin. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulup daha sağlıklı bir yaşam sürdürün. Sizi eğlendirecek bir hobi bulun. İşlerinizi ertelemeyin. Hayatınız sizin verdiğiniz kararlarla şekillensin, başkalarının değil.

Etrafınızdaki insanların değerini bilin. Aileniz ve arkadaşlarınız karşılıksız sevginin en büyük kaynaklarıdır. Kaynaklarınızı düzgün değerlendirin. Böylesine önemli konularda basit açıklamalar yapmak biraz zor. Umarım ki birileri size zamanın ne kadar önemli olduğunu öğretmiştir ve siz de dersinizi layıkıyla öğrenmişsinizdir.

Üzgün değilim. Çünkü kalan sayılı günlerimde hayatın önemini daha iyi anladım. İleride yapılacak teknolojik icatları ve buluşları göremeyeceğim için üzülüyorum sadece. Umarım Suriye ve Ukrayna’daki savaşlar da sona erer bir an önce.

Ölmeden önce sağlığımız için o kadar endişeleniyoruz ki… Bir an için vücutlarımızın aslında birer kutu gibi olduklarını unutuyoruz. Bu kutuların içinde duygularımız, düşüncelerimiz, karakterimiz ve inançlarımız var. Kutunun içinde dünyayı değiştirecek hiçbir şey yoksa, kutunun bir önemi de kalmıyor. Herkesin bir şeyleri değiştirecek gücü olduğuna inanıyorum ancak bunun farkına varmak mesele.

Dünyaya izinizi bırakın. Sizin için ne temsil ettiğini bilmesem de anlamlı bir hayat yaşayın. Hayatı dolu dolu yaşayın. Evren her şeyin mümkün olduğu harika bir yaşam alanı. Maalesef tadını sonsuza dek çıkartamıyoruz. Hayatlarımız, uzaya doğru uçan birer baloncuk. Nereye gideceğimizi nasıl gideceğimizi bilmeden yol alıyoruz. Hala yaşıyorken hayatın tadını çıkarın. Gülün. Eğlenin!

Teşekkürler!

Siz de 24 yaşındaki gencin son sözlerinden etkilendiyseniz yazıyı paylaşmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ